Anasayfa Haber Samsung Zor Günlerden Geçiyor

Samsung Zor Günlerden Geçiyor

Artan rekabet ve değişen piyasa şartları, Samsung’un zor günler geçirmesine sebep oluyor.

Son zamanlarda dünya piyasalarında yaşanan değişimler, Güney Kore’li endüstri devi Samsung’un kâr beklentisinde düşüş yaşanmasına sebep oldu. Buna bağlı olarak borsada da düşüşle karşılaşan şirketin hisselerinin değeri, 2012 yılı fiyat seviyelerine geriledi. Samsung tabii ki ilk sallantıda devrilecek türden bir şirket değil, ancak yine de hemen çeşitli önlemler almaya yönelmiş bulunuyor. Sonuçta bu sarsıntılardan biri olmasa bile, bir kaç tanesi arka arkaya geldiğinde, en güçlü kuruluşu bile zora düşürebilir. Nokia ve BlackBerry gibi örnekler hala hafızalarda taze.

Samsung’un tüketici elektroniği pazarında ciddi sıkıntılar yaşadığı bir sır değil. Nitekim masaüstü ve dizüstü pazarında yıllardır süregelen küçülme, pek çok şirketin dizüstü satışlarının iyice düşmesine sebep olmuştu. Bir süredir dizüstü modellerindeki çeşitliliği azaltan Samsung, en sonunda geçtiğimiz gün Avrupa pazarındaki satışlarını tamamen durdurduğunu ilan etti. Samsung henüz açıklanmayan bir süre için Avrupa pazarında dizüstü bilgisayar satmayacak, buna Chromebook modelleri de dahil. Şirket bunun geçici bir tedbir olduğunu bildiriyor, ancak yakın zamanda Sony firmasının bilgisayar bölümünü nasıl zararına devir ettiği gerçeği de henüz akıllardan çıkmadı.

Akıllı telefon konusunda da şirketin pazar payı kaybı var. Bunun ilk sebebi, dünyanın en büyük mobil cihaz pazarı olan Çin’de yerel markaların gittikçe güçleniyor olmalarıdır. Çin devleti yakın zamanda telekom şirketlerine verdiği bir emirle onları tasarrufa gitmeye zorladı. Bu da Xiaomi ve Meizu gibi büyümekte olan Çin markalarının ekmeğine yağ sürdü. Çin pazarındaki pay kaybı, Samsung’un 2014 kâr beklentisinde 1 milyar dolar civarında düşüş hesaplamasına sebep olacak kadar ciddi. Tabii bu durum hisse fiyatlarına da doğrudan yansıdı.

Samsung’un baş ağrılarının ikinci sebebi ise, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modelleriyle bir hafta içinde 10 milyon satış rakamını yakalamayı başaran eski rakibi Apple. Uzmanlar Samsung’un Apple’dan gelen bu çıkışa çok hazırlıksız yakalandığını düşünüyorlar. Apple’ın yeni modellerinin daha büyük ekranlı olması, özellikle Samsung’un Galaxy S5 ve Galaxy Note 4 modellerini doğrudan hedef alıyor. Şirket Galaxy Note 4 ve Note Edge modellerini henüz duyurmuştu ancak henüz pazara sürmeye hazır değildi. Apple’ın başarısı üzerine öncelikle Güney Kore pazarındaki çıkış tarihini apar topar öne çektiler. Ancak bunu yapmakta biraz geç kalmış olabilirler.