Kafa Ayarı #18 – Türkiye’de İnternet Kafeler

In Kafa Ayarı, Video by Ali Güngör46 Comments

Kafa Ayarı’nda yeni muhabbet konumuz Türkiye’de internet kafeler! 1999’dan 2014’e Türkiye’de internet kafelerde neler oldu neler… Counter Strike ve Age of Empires’ın ötesinde, tost, goralı ve “15. masaya 1 saat aç” denkleminde ele aldığımız sohbete hoş geldiniz…

Türkiye’de pek çok kullanıcı internet ve bilgisayar oyunlarıyla internet kafelerde tanıştı. Counter Strike ve Age of Empires 2 ile anılan bir dönem yaşandı. Daha öncesinde olan Atari salonları konusunu unutmadık ancak daha kıdemli olan Berker’e bıraktık. Bu bölümde 1995’te Türkiye’de açılan ilk internet kafe ile birlikte başlayan kafe açma furyasını, 1999’da gelen yasakları, 2000’lerde yaşanan olayları ve günümüze kadar bir ülkenin internet kafe ile imtihanını ele alıyoruz.

Kafelerde yaşadığımız olaylar, kafecilerin kendileri, sabahlara kadar MIRC başında kül tablası dolduranlar, kulaklık kıranlar, koku bombası atanlar, formatçılar, Deep Freeze’ciler, sıra bekleyenler, hesap çalanlar, sandalye bozanlar, korsan kuranlar… Daha neler neler… Kafeye gidenler kadar kafecilerin yaşadıklarını da ele aldık “Enter tuşu” gerçek bir hikayedir.

En nezih kafeden en acayip olanlarına kadar iyisiyle kötüsüyle internet kafelerden bahsettiğimiz bölümün sonunda sizlerden de anılarınızı bizimle yorumlarla paylaşmanızı bekliyoruz.

Sıcak bir içecek eşliğine iyi seyirler…

Disclaimer: Bu Kafa Ayarı’nın hazırlanmasında hiç bir internet kafeye ve kafeciye zarar verilmemiştir. Düzgün kafelere lafımız yok ama “Abi makina soğuk” diye bize tost basmayan kafeci, okul kantininde de vardın yine karşımıza çıktın, işte biraz da seni andık burada.