Hepsinden Sıkılanlara Ubuntu Touch Geliyor!

In Haber, Mobil by Berker Güngör6 Comments

Akıllı telefon pazarındaki işletim sistemi seçeneklerinden sıkılanlar için Ubuntu Touch geliyor.

Linux işletim sisteminin pek çok versiyonundan biri olan Ubuntu’yu geliştiren Canonical, bir süre önce bunun mobil sürümü olan Ubuntu Touch üzerinde çalışmaya başlamıştı. Ubuntu Touch’ın ilk deneme sürümleri geçen yıl indirmeye açılmıştı, isteyenler bunu alıp kendi Android telefonlarında deneyebiliyorlardı. Özellikle Nexus telefon sahipleri arasında buna hayli ilgi gösterildi, bu cihazlar katıksız Android ile geldiğinden, Ubuntu Touch ile root edilmeye daha müsaitler.

Canonical arada bir kampanya yürüterek Ubuntu Edge kod adıyla kendi telefonunu çıkarmaya da niyetlendi. Ancak projeyi başarıya ulaştırmak için konulan hedef rakam olan 32 milyon dolara ulaşılması mümkün olmadı. Ama yine de bir rekor sayılan 12 milyon dolara ulaşılması, Ubuntu çalıştıran bir telefona yeterince ilgi olduğunu çeşitli telefon üreticilerine ispat etmeye yetti.

Nitekim 16 Eylül itibariyle Ubuntu Touch işletim sisteminin ilk kullanıma hazır sürümü olan Version 1 resmen pazara çıkmış durumda. Ancak bunu kurmakla uğraşmak istemeyen kullanıcılar için yakında piyasada ilk resmi Ubuntu Touch işletim sistemli telefonlar da belirmeye başlayacak. İlk telefonu Çin’in yükselişte olan cep telefonu üreticilerinden Meizu tarafından çıkarılması bekleniyor.

Meizu yakında piyasaya süreceği MX4 modelinin bir de Ubuntu Touch sürümünü pazara çıkaracak. Hatta ardından daha da güçlü olan MX4 Pro telefonu çıkardığında, onun da Touch modelini üreteceği söyleniyor. Meizu internet üzerinden dünyanın her yanına satış yapıyor, ancak talep çok fazla olduğundan çıkardığı her parti ürün bazen dakikalar içinde tükeniyor.

Çinli Meizu firmasına ek olarak, İspanya kökenli BQ şirketinin de Avrupa’da Ubuntu Touch işletim sistemli bir model çıkarması bekleniyor. Meizu ya da BQ tarafından telefonlara ne fiyat biçileceği henüz belli değil. Ancak çeşitli kaynaklar bu telefonların donanım özelliklerine göre 200 – 400 dolar arasında değişen fiyatlarla çıkacağını tahmin ediyor. Eğer bu işletim sistemi pazarda ilgi görmeye başlarsa, o zaman uzun süredir Google’ın gittikçe artan baskılarından sıkılan Samsung ve Huawei gibi dev markalar da Ubuntu Touch’ı kendilerine yeni bir seçenek olarak görebilirler.