Rusya’dan Facebook’a Uyarı!

In Haber by Berker Güngör3 Comments

Rusya, Facebook, Twitter ve Google şirketlerini yeni çıkan kanunlara uymaları yolunda resmen uyardı.

Geçtiğimiz Mayıs ayında Rusya’da yürürlüğe giren Sosyal Medya Kanunu, internetin ve basının kontrol altına alınması için yeni düzenlemeler getirdi. Bu kanuna göre ülke içinde faaliyet gösteren medya kuruluşları, bu konudan sorumlu federal büro olan Roscomnadzor’a resmen kayıt yaptırmak zorundalar.

Buraya kendini kaydettirmeyen yayınlar önce 500,000 ruble (yaklaşık 13,000 dolar) para cezasına çarptırılıyor, ikinci uyarıdan sonra da erişim engellemeyle karşılaşıyorlar. Eğer söz konusu şirketler Rusya dışı kökenliyse, o zaman ayrıca Rusya içinde topladıkları verileri yine Rusya sınırları içindeki sunucularda depolamak zorundalar.

Izvestia gazetesinde çıkan habere göre, bu yeni kanun doğrultusunda uyarı gönderilen şirketlerin başında Facebook, Google ve Twitter geliyor. Rusya kökenli büyük şirketlerin çoğu ise şimdiden kanuna uymuş ve kayıt yaptırmışlar. Yandex, VKontakte ve Mail.ru daha pek çok Rus şirketi zaten ülke içinde sunuculara sahip olduklarından bu kanun onları çok da zora sokmamış.

Bu kanun sadece büyük firmaları değil, aynı zamanda belirli bir günlük ziyaretçi sayısını geçen tüm internet hizmetlerini de kapsıyor. Mesela günde 3,000’den fazla ziyaret alan bir blogger, büyük gazetelerle aynı kapsamda değerlendiriliyor. Bunların da internetle ilgili çeşitli yayın yasa ve yasaklarına uymaları gerekiyor.

Batılı insan hakları kuruluşları bu yeni yasanın Putin hükümetince haberleşme özgürlüğüne vurulmuş büyük bir darbe olduğunu iddia ediyorlar. Öte yandan Rusya’nın Batı ile olan politik çatışmalarının bu türden bir kısıtlamayı getirmesi çok şaşırtıcı değil. Rusya bir süredir Batı’da Rus kökenli şirketlere ve yurttaşlara uygulanan kısıtlama ve yaptırımlara, kendi toprakları içinde benzer şekillerde cevap veriyordu.

Facebook, Twitter ve Google gibi dev şirketlerin Rusya içinde sunucu çiftlikleri kurmaları ve faaliyetlerinin bir kısmını buradan yürütmeleri ise, ekonomik ve yasal sebeplerle hayli zor görünüyor. Amerikan şirketlerine karşı Rusya içinde süregelen yaptırımlar bir yana, Amerikan devletinin bu tür bir girişime çok sıcak bakmayacağı da gayet bariz. Bakalım önümüzdeki günlerde bilişim devlerinin Rusya topraklarından sürülmesine şahit olacak mıyız.