Anasayfa Makale Android Ekran Kapanma Süresi Nasıl Değiştirilir?

Android Ekran Kapanma Süresi Nasıl Değiştirilir?

Android işletim sistemine sahip akıllı telefonların ve tabletlerin ekran kapanma süresini değiştirmek çok kolay.

Android işletim sistemli cihazlarda varsayılan ekran kapanma süresi hayli kısadır, bu yüzden de onu kendi ihtiyacınıza göre ayarlamak isteyebilirsiniz. Örneğin yatmadan önce sosyal medya ağlarında gördüğünüz bir makaleyi okumak istiyorsunuz ama ekranın aydınlık kalması için telefona sürekli dokunmak zorunda kalıyorsunuz. Belki de tablet üzerinden bir yemek tarifini uyguluyorsunuz ve elleriniz hamurlu olduğu için ekrana dokunmak istemiyorsunuz.

Birkaç adım ile ekran kapanma süresini uzatmak mümkün. Bu yazıda Android mobil cihazınızın ekran kapanma süresini nasıl değiştirebileceğinizi bulacaksınız.

Öncelikle cihazınızın Ayarlar menüsüne girin. Burada Ekran başlığına girmeniz gerekiyor.

Ekran zaman aşımı - Adım 1

Açılacak pencerede Ekran Zaman Aşımı seçeneğini göreceksiniz. Bazı modellerde bu seçenek yerine Uyku Modu bulunabiliyor.

Ekran zaman aşımı - Adım 2

Seçeneğe girdiğinizde karşınıza bir liste çıkacak. Buradan farklı süre seçenekleri arasından seçim yapabilirsiniz. Bazı cihazlarda ekranın kapanmasını tamamen önlemek de mümkündür.

Ekran zaman aşımı - Adım 3

Önemli bir hatırlatma yapmayı unutmayalım. Süreyi ne kadar uzun tutarsanız, cihazın enerji tüketimi de o kadar artacaktır. Ekranı hiç kapanmayacak şekilde ayarlar ve sonra da kendiniz kapatmayı unutursanız, bataryanız çok hızlı tükenebilir.