Anasayfa Teknoloji Kaçakçılara Denizde De Rahat Yok

Kaçakçılara Denizde De Rahat Yok

Amerika’daki MIT tarafından geliştirilen yeni bir robot, kaçakçılara denizde de göz açtırmayacak gibi görünüyor.

Yukarıda resmini gördüğünüz tuhaf küre, MIT bünyesinde çalışan Harry Asada ve Sampriti Bhattacharyya tarafından geliştirilen bir denizaltı robotu. Bu robotun geliştirilme sebebi, gemilerin gövde altındaki kaçakçı zulalarını tespit edebilmektir. Amerikan sahillerine yaklaşan ve limanlarına demir atan gemilerin gövde altlarında, denizin içine sarkıtılmış olarak taşınan yasa dışı malzemenin bulunması pek kolay olmuyor.

Kaçakçılık yaptığından şüphe duyulan gemilerin su kesimi seviyesinin altında kalan bölümlerinin taranması için sık sık dalgıçlara ihtiyaç oluyor. Bu da zaman ve para alan bir iş. Bu robot ise gemilerin sık geçtikleri yerlerde suyun dibinde oturup kurbanlarını bekleyecek. Yakınında şüpheli bir gemi olduğunda dipten kalkıp gemiye sokulacak ve gövdenin altında uyuşturucu ya da silah gibi kaçak malları arayacak.

Halen prototip evresinde olan robotun üretiminde üç boyutlu yazıcılardan çıkan malzemelerden yararlanılmış. Robot su altında pervanesiz bir sistemle hareket ediyor, bu da onun kabarcık çıkarmasını ve yüzeyden tespit edilmesini önlüyor. Şimdilik hedef gemiyi taramak için gövdeye temas etmek zorunda olan robotun bir sonraki sürümünde sonar tarayıcılar bulunacak. Böylece hedef gemiye fazla yaklaşmadan işini görebilecek. Halen bu robotların her birinin maliyeti 600 dolar civarında, bu da bolca üretilmelerine imkan tanıyacak. Bu sayede liman müdürlükleri çok büyük bütçe ayırmadan bunlardan denize bolca serpiştirebilecek.