Anasayfa Makale Pratik ASUS EZ Flash 2 BIOS Güncelleme Rehberi

ASUS EZ Flash 2 BIOS Güncelleme Rehberi

ASUS anakartlarda yer alan EZ Flash 2 teknolojisi ile nasıl BIOS güncellemesi yapılacağını bu rehberimizde gösteriyoruz.

İngilizce kolay anlamına gelen Easy kelimesinin okunuşundan yola çıkılarak oluşturulan EZ, bugün artık kolay olarak lanse edilmek istenen bir çok teknolojinin başına konumlandırılıyor. Bunlardan biri de ASUS’un BIOS güncellemek için kullanıcılara sunduğu EZ Flash 2 aracı. BIOS’ta yer alan bu araç sayesinde hiçbir komut girmeden UEFI BIOS’u güncelleyebiliyorsunuz. İşte adım adım EZ Flash 2 ile BIOS güncelleme:

  1. Yapmanız gereken ilk iş güncel BIOS dosyasını anakartın web sayfasından indirmek. Örneğin anakartınız X99 Deluxe ise BIOS dosyasına buradan ulaşabiliyorsunuz.
  2. Akabinde inen ZIP dosyasını bir klasöre çıkartın.
  3. Klasörün içinde yer alan CAP dosyasını ister sabit diskinizin kök dizinine, isterseniz de USB belleğe atın.
  4. Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve ekrana görüntü gelir gelmez art arda F2 duşuna basın.
  5. BIOS’a girdiğinizde Tools sekmesine gelin ve buradan EZ Flash 2 aracını çalıştırın.
  6. Aracın içinde listelenen disklerden veya USB bellekten BIOS dosyasını seçip yönergeleri takip ederek güncelleme işlemine başlayabilirsiniz.

BIOS güncelleme sonrası dikkat etmeniz gerekenler:

  • Güncelleme bitiminde bilgisayar yeniden başlayacaktır. Sistem bazu durumlarda ikinci bir güncelleme daha yapabilir, bir süre müdahale etmeyin.
  • BIOS ayarları sıfırlanacağından açılışta tekrar F2’ye basıp, BIOS’a girip, F5 ile ayarları varsayılan yapıp F10 ile kaydetmeniz gerekebilir.
  • Eğer sisteminizde RAID varsa RAID’i tekrar açmayı unutmayın.