IBM Sunucu İşini Lenovo’ya Sattı

In Haber by Berker GüngörLeave a Comment

Yılın başından beri konuşulan satış işlemi için gereken kanuni izinlerin de alındığı bildirildi.

IBM uzun süredir giriş seviyesi sunucu satışlarında bekleneni alamıyordu. Nitekim daha önce de dizüstü bilgisayar pazarından çıkmıştı. Lenovo daha önce dizüstü bölümüne olduğu gibi, sunuculara da talip olmuş  ve iki firma arasında prensipte anlaşma sağlandığı bildirilmişti. Ne var ki satışın yapılabilmesi için ABD ve AB hakem heyetlerinden de onay çıkması gerekiyordu.

Gelen haberlere göre heyetlerden onay çıkmış ve iki firma arasındaki satış işlemi 1 Ekim itibariyle resmen tamamlanacak. Böylece IBM uzun süredir devam ettirdiği giriş seviyesi sunucu bilgisayarları pazarından tamamen çıkmış olacak. Bu modeller Intel x86 mimarisine dayanıyorlar ve Lenovo bu operasyonu olduğu gibi devir alıp devam ettirecek gibi görünüyor.

Daha önce dizüstü bölümünü aldıklarında son derece başarılı bir gelişme yaşayan Lenovo’nun, giriş seviyesi sunucularda da aynı başarıyı gösterip gösteremeyeceği merak ediliyor. Çünkü bu pazar eskisi kadar rakipsiz değil, ARM işlemcili tasarımları öne süren pekçok rakip mevcut. Lenovo bu alışveriş için IBM’e 2,1 milyar dolar ödeyecek, ancak bu parayı geri alabilecek mi, orasını ancak zaman gösterecek.