Anasayfa Makale Hangouts Üzerinden Google Voice Nasıl Kullanılır?

Hangouts Üzerinden Google Voice Nasıl Kullanılır?

Google Voice hizmetinin Hangouts ile birleştirilmesiyle beraber kullanıcıların kafasında birçok soru işareti oluştu. Bu makalede, Hangouts üzerinden Google Voice hizmetini nasıl kullanabileceğinizi anlatacağız.

Geçtiğimiz haftalar içerisinde Google Voice hizmetinin, Hangouts ile birleştirildiği duyurulmuştu. Bu yeni güncelleme ile birlikte Google’ın mesajlaşma servisi içerisine sesli görüşme ve sesli mesaj özellikleri eklendi. Yani kullanıcılara iki servis bir arada sunulmaya başlandı.

Bu iki servisi mobil cihazlarda kullanmak biraz kafa karıştırıcı olabilir. Uygulama henüz tam anlamıyla işlev kazanamadı. Kullanıcı tarafından bazı ayarların yapılması gerekiyor. Eğer daha önceden Google Voice kullanıyor ve Hangouts üzerinde de çalıştırmak istiyorsanız ya da ilk defa kullanacaksanız bu yazımız size yardımcı olacaktır.

Öncelikle mobil cihazınızda Hangouts’un 2.3 sürümünün yüklü olduğundan emin olun. Dilerseniz, Google Play üzerindeki resmi sayfayı kontrol edebilirsiniz. Bu güncelleme henüz bazı telefonlar için sunulmadı. Eğer beklemek istemiyorsanız buradaki bağlantı ile APK dosyasını indirip, elle yükleme yapabilirsiniz.

Yeni Hangouts’u açtığınızda karşınıza bir pencere açılacak. Burada Google Voice hizmetini entegre etmek isteyip, istemediğiniz soruluyor. Google Voice hizmetini aktif ettikten sonra uygulama içerisinde Ayarlar menüsüne girin. Burada SMS ya da Kısa Mesaj başlığını göreceksiniz. Burada Google Voice ile alakalı ayarlamaları yapacaksınız. Dilerseniz telefon numaranızı ekleyebilirsiniz.

Henüz işlemi tamamlamadık. Aramaları aktif hale getirmek için Hangouts Dialer servisini indirmeniz gerekiyor. Böylece aramaları aktif hale getirip, ekrana çıkan numaraları otomatik olarak arama olanağına kavuşacaksınız. Hangouts Dialer servisi, Hangouts uygulaması ile birlikte geliyor. Eğer gelmediyse resmi Play Store sayfası üzerinden indirebilirsiniz.

google-hangouts-voice

Peki neden telefon görüşmelerinizi Google Voice üzerinden yapmak isteyesiniz? Cevap çok basit; Google desteği. Bu servisi aktif ettikten sonra sadece Hangouts üzerinden SMS atmakla kalmayacak aynı zamanda Gmail üzerinden de etkileşime girebileceksiniz. Elbette masaüstü sürümünde de oldukça işinize yarayacak olanaklar sunuluyor.

Dilerseniz aramalarınızı tarayıcı üzerinden yapabilirsiniz. Hatta sesli mesajları da buradan dinlemek mümkün. Google Voice ile güvenli telefon konuşmalarının da keyfini çıkartacaksınız. Bu servisin en büyük eksiği ise MMS! Eğer bir görsel yollarsanız, alıcıya sadece link gönderiliyor. Görsele bakabilmek için bu linke basmak şart. Google Voice 2009 yılında piyasaya sürülmüştü. MMS desteği ise daha yaşlı. Bu özellik ne zaman düzeltilecek merakla bekleniyor.

Eğer Nexus cihazı kullanıyorsanız, Hangouts’un Dialer (Arama) özelliği için sürüm düşürmeniz (Downgrade) gerekebilir. Google’ın bu konuda yeni güncellemeler sunması gerekiyor. Ayrıca Hangouts Dialer servisini de, Hangouts’a entegre ederek başlı başına bir özellik haline getirmesi gerekiyor. Bazı durumlarda arama seçeneği düzgün çalışmayabiliyor.