Amerika Atomları Neden Saklıyor?

In Haber by Berker GüngörLeave a Comment

Amerika, daha önce sökülmesi planlanan bazı nükleer silahları, şimdilik el altında tutmaya karar vermiş.

Amerika Birleşik Devletleri tarafından çeşitli sebeplerle servis dışı bırakılması planlanan bazı nükleer silahların, şimdilik el altında tutulmasına karar verilmiş. Wall Street Journal gazetesinin haberine göre, bu karar değişikliğin arkasında çok farklı bir sebep yatıyor. Normalde Amerika, Rusya, İngiltere, Fransa gibi nükleer silahlara sahip ülkeler, her zaman için bir miktar silahı savaşa hazır durumda tutuyorlar.

Ancak nükleer silahları devamlı hazır tutmak kolay bir iş değil. Özellikle orta ve uzun menzilli balistik füzeler, son derece karmaşık tasarımlara sahipler ve belirli bir raf ömürleri var. Amerika zaten bir süredir elindeki nükleer silah stoğunun eskimesinden endişe duyuyor. Rusya ve Çin ile olan siyasi gerilimin yüksek olması, ülkenin nükleer caydırıcılık kapasitesini yeniden gündeme getirmiş bulunuyor.

Öte yandan artık kullanılamayacak kadar eskiyen ya da uluslararası silahsızlanma antlaşmaları sonucunda sökülmesine karar verilen nükleer savaş başlıklarının da güvenli biçimde hurdaya çıkarılması gerekiyor. Bu söküm işleminden çıkan hurda uranyum ve plütonyum, genellikle nükleer enerji santrallerinde yakıt olarak kullanılıyor. Rusya bile Soğuk Savaş sonrası dönemde sökülecek nükleer başlıkları Amerika’ya satmayı tercih etmişti. Ancak 2013 itibariyle bu uygulama da son buldu.

Son açıklamaya göre ise, Amerikan devleti ikinci bir değerlendirme yapılana dek, hurdaya çıkması planlanan bazı nükleer silahların depolarda bekletilmesine karar vermiş. Bu kararın gerekçesi de hayli ilginç, bu silahların Dünya’ya çarpması olası bir meteora karşı ne kadar işe yarayacakları gözden geçirilecekmiş.

Halen yapılan gözlemler, en azından bu yüzyıl içinde bir meteor faciasıyla karşı karşıya kalmayacağımızı gösteriyor. Ne var ki yakın zamanlarda atmosfere giren bazı tehlike potansiyeli yüksek meteorların varlığı, etraftaki tüm tehlike kaynaklarını göremediğimizi de ortaya koydu. Bu durum pek iç açıcı sayılmaz. Amerika’nın bu yüzden olası bir meteor tehlikesine karşı, nükleer caydırıcılığını kaybetmeden hazırlıklı olmak istediği düşünülüyor.

Nükleer savaş başlıklarının, büyük ve demir ağırlıklı bir meteora karşı çok işe yaramayacağı biliniyor. Ancak belki böyle bir meteorun yolunun değiştirilmesi için kullanılmaları söz konusu olabilir. Amerikan devletinin bu sorunun cevabını aradığı, o zamana kadar da bir miktar nükleer başlığı sırf bu iş için kenarda hazır tutmaya karar verdiği görülüyor. ABD bu yedek başlıklar olmadan da tüm gezegeni bir kaç defa yakacak kadar nükleer silaha sahip.