Windows 10’un Başlat Menüsü

In Haber by Kaan Arslan2 Comments

Microsoft, yeni işletim sistemi Windows 10 ile kullanıcılarına başlat menüsünü geri getiriyor!

Windows 10, kendisiyle beraber tüm Windows sürümlerinin ikonlaşmış bir özelliğini geri getiriyor. Windows 8 ile kısmen de olsa aramızdan ayrılan başlat menüsü, Windows 10 ile beraber kendini yenilemiş, güncel ve kullanışlı bir biçimde geri geliyor.

Yeni başlat menüsünü tanımlamak gerekirse, Windows 7’in başlat menüsü ile Windows 8’in metro arayüzünün birleştirilmiş bir sürümü, hibrit bir başlat menüsü olarak açıklayabiliriz. Özellikle masaüstü kullanıcılarının yüzünü güldürecek yeni başlat menüsü bünyesinde Windows 8’den aşina olduğumuz canlı Metro animasyonlarını ve uygulama kutucuklarını barındırıyor. Bu kutucukların yerini istediğimiz gibi değiştirerek kişiselleştirebiliyoruz. Ayrıca bir diğer yenilikçi düşünce de, başlat menüsünü istediğimiz boyuta sokabilmemiz. Boyutunu küçültüp ya da büyütebilmek için bir köşesinden tutup çekmek yeterli oluyor.

Başlat menüsünü adeta bir Web sayfası gibi küçültüp büyütebiliyoruz. Tıpkı bir Web sayfasını küçülttüğümüzde sayfadaki öğeler yeni boyuta göre nasıl konumlanıyorsa, Windows 10’un başlat menüsünü de küçülttüğünüzde yada büyüttüğünüzde içerisindeki öğeler ayarladığınız boyuta göre yeniden konumlanıyor.

Son olarak, Microsoft’un yeni esnetilebilir başlat menüsü bir hayli kullanışlı. Özellikle bir önceki Windows sürümlerinde bulunan başlat menüleriyle kıyasladığımız zaman, değişim ve kullanılabilirlik oldukça yüksek. Windows 8’le hayatımızdan çıkan başlat menüsü yüzünden çoğu kullanıcı Windows 8’i kullanmayı reddetmiş yada ağır şekilde eleştirmişti. Görünüşe göre Microsoft, Windows 10’la beraber bu kullanıcılarının yüzünü güldürecek.