Anasayfa Makale Dijital Kameradan Instagram’a Nasıl Fotoğraf Yüklenir?

Dijital Kameradan Instagram’a Nasıl Fotoğraf Yüklenir?

Dijital kamera ve Instagram kullanmayı seviyor musunuz? Ne yazık ki, dijital kameranızla çektiğiniz fotoğrafları Instagram’a doğrudan yüklemenin bir yolu yok. Bu makale sayesinde dijital kameranızdan çektiğiniz fotoğrafları, Instagram’a nasıl yükleyebileceğinizi öğreneceksiniz.

Mobil cihazınızın kamerası ne kadar güçlü olursa olsun, çektiğiniz hiç bir fotoğraf dijital kameraların çektikleriyle eşit kalitede olmayacaktır. Instagram kullanıcısı iseniz bazı profillerin yüklediği fotoğrafların kalitesinin üst seviye olduğunu fark edeceksiniz. İşte bu profillerden çoğu fotoğrafları mobil cihazlarla değil, profesyonel kameralarla çekiyor.

Eğer dijital kameranız varsa birazdan anlatacağımız basit adımlar ile Instagram profilinize daha kaliteli fotoğraflar yükleyebilirsiniz. Biraz zaman ve Dropbox’ın yardımı ile dikkat çeken bir Instagram profili oluşturabilirsiniz.

Yeniden işlenen fotoğrafları transfer etmek

İlk amacımız dijital kamera ile çektiğiniz fotoğrafları, mobil cihazınıza aktarmak olacak. Bu yüzden öncelikle dijital kamera ile çektiğiniz ve Instagram’a yüklemek istediğiniz fotoğrafları bilgisayarınıza aktarın. Bunun için Bluetooth bağlantısı, kart okuyucu ya da microUSB kullanabilirsiniz.

2-3 dakikalık transfer işleminin ardından Google Picasa ya da Pixlr gibi bir fotoğraf kurgulama uygulaması ile ham haldeki fotoğrafları yeniden işlemek gerekecek. Eğer DSLR sınıfında profesyonel bir dijital kamera sahibi iseniz Adobe Lightroom programınını öneririz.

pixlr-foto-edit

Fotoğrafları Instagram’a yüklemeden önce üzerinde biraz çalışmanız gerekecek. Eğer Adobe Photoshop (Lightroom) hesabınız yoksa, yukarıda önerdiğimiz Picasa ve Pixlr gibi uygulamaları mutlaka indirmeniz gerekiyor. Eğer yapmazsanız, fotoğraflarda yükleme işlemi sırasında kalite kaybı yaşanabilir.

Instagram’a yüklenen fotoğrafların kare olduğunu unutmayın. Bu yüzden fotoğraflarınızı kurgularken 1:1 oranla kesip-biçin. Normal şartlar altında bu kesme işlemini Instagram üzerinden de yapabilirsiniz. Ancak bilgisayardaki uygulamalardan daha fazla verim alırsınız. Eğer çok fazla fotoğraf yüklemek istiyor ve cihazınızda da yeterli depolama alanı yoksa, çözünürlük oranını 640×640 olarak ayarlayabilirsiniz.

Fotoğrafları Dropbox üzerinden mobil cihaza aktarmak

Sıradaki adımda fotoğrafları, bulut tabanlı servise yükleyeceğiz. Bu noktada Dropbox servisini tercih ettik, kullanımı oldukça kolay. Dilerseniz piyasadaki başka bulut tabanlı servislerden birini kullanabilirsiniz. Ancak fotoğraf yükleme işlemleri, bizim anlatacağımız adımlardan biraz farklı olabilir.

dropbox-foto-instagram

Bilgisayarınıza Dropbox indirdikten sonra, programın sunduğu klasörü açın. Burada Instagram Fotoğrafları adında yeni bir klasör oluşturun. Bu klasörün içerisine seçtiğiniz fotoğrafları kopyalayın.

Dropbox’un masaüstü sürümü otomatik eşleştirme (Senkronlama) özelliğine sahiptir. Seçtiğiniz fotoğraflar 5 ile 10 dakika arasında (İnternet upload hızınıza bağlı olarak bu süre değişiklik gösterebilir) bulut depolama alanınıza yüklenecektir. Ancak aynı şey mobil cihazınız için geçerli değil. Aşağıda Android ve iOS işletim sistemleri için fotoğraflarınızı nasıl eşleştireceğinizi anlatacağız.

iOS

iOS kullanıcısı iseniz mobil cihazınıza Dropbox uygulamasını indirin. Uygulamayı açıp, içerisinde biraz önce oluşturduğunuz Instagram Fotoğrafları klasörünü bulun. Fotoğrafı indirmek için üzerine bastığınızda, sağ alt köşede bir ikon göreceksiniz. Buna basıp Görseli Kaydet dediğiniz zaman fotoğraf, mobil cihazınızın galerisine indirilecektir.

Android

Android’in son sürümlerinde doğrudan Dropbox üzerindeki fotoğrafınızı seçip, Instagram’a yükleyebilirsiniz. Ama bazı eski sürümlerde Dropbox uygulamasına girip, fotoğrafı indirmeniz gerekecek. Öncelikle mobil cihazınıza Dropbox uygulamasını indirin. Uygulamayı açıp daha önceden oluşturmuş olduğunuz Instagram Fotoğrafları klasörünü bulun.

Klasörü açıp, yüklemek istediğiniz fotoğrafın üzerine basın. Daha sonra görselin sağ alt köşesinde bulunan menüye basarak “Export” seçeneğini işaretleyin. Böylece fotoğrafı mobil cihazınıza indirmiş olacaksınız.

Not: Masaüstünde kullandığınız Dropbox hesabınız ile mobil cihazınıza indirdiğiniz Dropbox hesabınızın aynı olması gerektiğini unutmayın!

Fotoğrafların Instagram’a yüklenmesi

Artık fotoğrafları Instagram’a yüklemeye çok yakınız. Fotoğrafları düzenledik, bilgisayar ve mobil cihaz arasındaki eşleştirmeyi yaptıktan sonra, yüklemek istediğimiz fotoğrafları mobil cihazımıza indirdik. Buradan sonrası artık çok kolay.

Instagram’a fotoğraf yüklemek tüm mobil işletim sistemlerinde hemen hemen aynı şekilde yapılıyor. Instagram’ı açıp, ortadaki kamera işaretine bastığınızda karşınıza bir pencere açılacak. Alttaki Galeriden Seç seçeneğini seçtiğinizde, biraz önce indirmiş olduğunuz yüksek kalitedeki fotoğrafları göreceksiniz.

instagram-android

Galeriden Seç seçeneğine bastığınızda, sürüm ve model farklarından kaynaklı olarak karşınıza bir pencere daha gelebilir. Burada Dropbox seçeneğini göreceksiniz. Yani eğer telefonunuz ve mobil işletim sisteminizin sürümü el veriyorsa, fotoğrafları Dropbox’tan indirmeden doğrudan bulut depolama alanından yükleyebilirsiniz.

Fotoğrafı seçtikten sonra Instagram’ın sunduğu filtreler ve düzenleme ayarlarından dilediğinizi seçebilirsiniz. Sonrasında ise işlemini tamamlayıp, yüksek çözünürlüklü ve kalitedeki fotoğrafınızı Instagram profilinize yüklemiş olacaksınız.