Anasayfa Haber Facebook Paranızın Peşinde

Facebook Paranızın Peşinde

Facebook’un Messenger üzerinden kullanıcılar arası para transferi konusunda çalıştığı ortaya çıktı.

Facebook bir süre önce eski PayPal CEO’su David Marcus’u işe almış ve Messenger’dan sorumlu bölümün başına getirmişti. İlk başta bu hayli anlamsız bir seçim gibi görünmüştü, çünkü Marcus’un uzmanlık alanı e-ticaret ve özellikle de internet üzerinden para transferi konusuydu. Ancak kısa süre sonra ortaya çıkan bilgiler bu atamanın sebepsiz olmadığını gösterdi.

Facebook, Messenger uygulaması üzerinden kişiler arası kolay para transferi gerçekleştirmeyi amaçlıyor. Bunun için yapılan çalışmaları bir siber güvenlik uzmanı kaza ile ortaya çıkardı. Sistem henüz geliştirme aşamasında olduğundan halka açık değil, ancak önümüzdeki aylarda, muhtemelen de 2015 başında resmen kullanıma girmesi olası.

Öncelikle ABD sınırları içinde işlemeye başlayacak olan para transfer seçeneğinin bir süre sonra uluslararası kullanıma açılacağı tahmin ediliyor. Facebook’un bu işlemlerden komisyon alıp almayacağı henüz bilinmiyor. Ancak buradaki transferler bankacılık sistemi üzerinden geçeceğinden, bir miktar komisyon alınması kaçınılmaz olacaktır.

Elde olan pek az bilgiden anlaşılabildiği kadarıyla Messenger üzerinden para transferi gayet basit bir işleyişe sahip. Facebook’un zaten ödeme kısmı var, kullanıcılar burada kredi kartı tanıtarak reklam verme ya da uygulama satın alma gibi işlerde kullanabiliyorlar. Kullanıcı buradan yeni bir kart tanıtarak transferler için bunu kullanabiliyor. Her transfer için ayrı bir pin kodu yaratılıyor ve tıpkı foto gönderir gibi alıcıya bir sanal ödeme kartı yollanıyor.

Sistem şimdilik sadece Amerika’da “debit card” olarak anılan ATM kartları üzerinden çalışıyor. Bunun sebebi de bu tür kartlarla yapılan işlemlerde belirli kolaylıkların tanınması, banka komisyonlarının düşük olması. Facebook bu sistemi iyice oturtabilirse, zaman içinde PayPal gibi sistemlere rakip olabileceği düşünülüyor. Ancak bu yeniliğin kullanıcılar arasında ne kadar kabul göreceğini de ancak zaman gösterecek.