Microsoft, RoomAlive Üzerinde Çalışıyor

In Haber by Berker Güngör1 Comment

Microsoft, sanal gerçeklik konusuna farklı bir bakış açısı getiren RoomAlive projesinin prototipini bir video ile tanıttı.

Star Trek bilim-kurgu dizi ve filmlerinde sık sık karşımıza çıkan teknolojilerden biri de Holo Deck olarak bilinir. Çok gelişmiş hologramlar kullanarak sanal gerçeklik yaratabilen bu sistem, şüphesiz her bilgisayar oyuncusunun rüyalarını süsler. Tabii biz şimdilik fiyatı çok abartı olmayan sanal gerçeklik kask ve vizörleri üretmeye çalışmakla yetiniyoruz. Ancak Microsoft ucundan da olsa bu teknolojiyi çağrıştıran bir projeyi yürütüyor.

Daha önce IllumiRoom adıyla yürütülen bu projenin, yeni Xbox One konsoluyla birlikte tüketiciye sunulacağı söylentisi yayılmıştı. Ancak Microsoft bu söylentinin doğru olmadığını, projenin hem olgunlaşmadığını, hem de konsolun yanına verilemeyecek kadar yüksek maliyetli olduğunu açıklamıştı.

Microsoft aradan geçen zamanda projenin adını RoomAlive olarak değiştirmiş ve daha da geliştirmiş. Yeni yayınlanan tanıtım videosunda sistemin parçaları ve nasıl çalıştığı basit olarak anlatılıyor. RoomAlive içinde bulunduğu mekanın sınırlarını Kinect cihazı sayesinde tanıyor ve tanımlıyor. Sonra da projeksiyon aygıtlarını kullanarak tüm mekanı bir sanal gerçeklik havuzuna dönüştürüyor.

Henüz prototip aşamasında olan sistem, oyun oynamaktan eğitime kadar pek çok amaçla kullanılabilir. Hatta sırf dinlenme amaçlı sanal gerçeklikler oluşturmak mümkün. Kullanıcının mekan içindeki hareketleri Kinect ile izlendiğinden, üzerine herhangi bir ekipman kuşanması da gerekmiyor. Ama istenirse plastik silahlar gibi belirli amaçlara yönelik donanımlar da sisteme tanıtılıp kullanılabiliyor. Aşağıdaki videoyu izlediğinizde sistemin nasıl çalıştığını rahatça anlayabilirsiniz.