Anasayfa Haber HTC’nin Durumu Yine Karışık

HTC’nin Durumu Yine Karışık

HTC tarafından açıklanan son mali çeyrek rakamları, şirketin genel stratejisini değiştirmesi gerektiği yorumlarına sebep oldu.

Tayvanlı elektronik devi HTC, bir süredir açıkladığı her mali çeyrek raporunda zarar beyan ediyordu. Ancak 2014’ün üçüncü çeyrek rakamları şirketin uzun zamandır ilk kez kâra geçtiğini gösterdi. Şirketin bu çeyrekte 1,37 milyar dolar ciro yaptığı, bunun 21 milyon dolarının kâr hanesine yazıldığı görüldü.

21 milyon dolar HTC gibi global çalışan bir firma için şüphesiz pek küçük bir rakam, ancak uzun bir aradan sonra zarar hanesine rakam yazmamış olmak şüphesiz önemli bir değişiklik. Ne var ki rakamlardaki tek değişim kâr/zarar hanesinde görülmüyor. HTC’nin satış rakamlarında ciddi bir düşüş görülüyor.

HTC donanım satış rakamlarına göre, şirket Temmuz ayında bir önceki yıla göre % 33 satış kaybı yaşamış. Ağustos ayındaki satışlar bir önceki yıla göre % 10 oranında artış gösterirken, Eylül ayında yine % 8 düşüş görülüyor. Şirketin satış rakamlarındaki bu düşüş, piyasa analistleri tarafından çok ciddi strateji hatalarına bağlanıyor.

HTC özellikle son dönemde piyasadan hayli olumlu yorumlar alan telefon modelleri çıkardı. Ancak özellikle Batı pazarlarında Samsung’a karşı verdiği pazar payı kapma mücadelesinde bir türlü başarılı olamıyor gibi görünüyor. Analistler bunun sebebinin pazarlamadaki ciddi hatalar olduğunu düşünüyorlar. Şirketin seçtiği satış kanalları, telekom operatörleri, reklam anlayışı ve basınla ilişkileri gibi konularda ciddi revizyona gidilmesi gerektiğini vurguluyorlar.

Tabii piyasa analistlerinden gelen yorum ve eleştiriler tek başına bir şirketin işleyiş politikasını değiştirmeye yetmez. Öte yandan Samsung gibi bir dev bile ciddi pazar kaybı yaşarken, daha küçük ölçekli şirketlerin başarı şansının ne olduğu da tartışmaya açıktır.