Sosyal Medyanın Fiyatı Belli Oldu: Sadece 56 TL!

In Haber, Yazar Köşeleri by Ali Güngör8 Comments

Sosyal medyanın zirvesi satılık! Hem de sadece 56 TL’ye… Komedi, rezalet ve daha fazlası Twitter’da “Trending Topic”…

Facebook, Twitter ve pek çok diğer internet sitesi günümüzün popüler kavramı olan “Sosyal Medya” olarak ün saldı. İnsanların paylaşımları ve ilgisini çeken konular üzerine kurulu bu sitelerde her konuda paylaşım bulmak mümkün. Hatta Twitter, anlık gelişmeler ve gündemdeki konular üzerine özellikle tercih edilen, gerçek zamanlı trendleri sunan özel bir platform.

Yaygın medyada yer alamayan konular kendisine sayısız insanın paylaşımı ile sosyam medya üzerinde yer buluyor. Nielsen gibi firmalar TV rating analizlerini bile Twitter üzerinden yürütmek için çalışıyor. Pek çok marka, ajanslar ile anlaşarak sosyal medya hesapları üzerinde markalarının takipçi sayısını arttırmak için komik sözler ve fotoğraflar paylaşıyor.  Bir yandan da elbette ürün ve hizmetlerinin reklamını yapıyor. Facebook ve Twitter yasal olarak reklam satışı da yapıyor, popüler hesaplar reklam için ücretli paylaşım da yapıyor. Hatta sosyal medya üzerinde daha fazla takipçiye sahip olmak ya da atışarak takipçileri eğlendirmek şirketler arasında bir rekabet ve başarı ölçütü oldu.

Ancak devreye para ve ticaret girince fırsatçılara da gün doğuyor. Gerçek insanların yanında bot denilen yazılımlar, sahte hesaplar üzerinden beğeni ve paylaşımlarla gündemi değiştiriyor.

Bunun örneklerini her gün görüyoruz, gerçek gündem meselelerinin yanında takipçi, hesap, beğeni satanlar, garip Spam mesajlar ve türlü çöp paylaşım trend konuların kenarlarında ya da içerisinde dolaşıyor. Az önce yazı işlerinde çok daha vahim bir tanesini farkettik, daha önce de örneklerini çok gördüğümüz bu tüccar hesaplardan bir tanesi dünya gündeminin tepesine oturmuş görünüyor. GündemeGiriş56LiraSkypeuygunsatisci takdir edersiniz ki değil Dünya’da, Türkiye’de internetteki vatandaşın binlerce hatta daha çok kez paylaşacağı, sevip sahipleneceği bir konu değil. Bu gündem konusunun bir şekilde yapay olarak tepeye çıkartıldığı ortada. Zira gündemin kendisi bir mal ve hizmet unsuruna dönüşmüş durumda.

Evet, Twitter’da gündeme girişi 56 TL’den pazarlıyorlar, işte orada, Dünya gündeminin zirvesinde oturuyor. Sosyal medyanın fiyatı bu kadar sevgili okurlar. Özgür bir paylaşım platformu olması gereken, insanların gerçekten önemsediği konuların zirvede gözükmesi gerekirken SkypeUygunSatıcı bunu istediği gibi yönlendirebiliyor. Maaşlı troll orduları, bot ağları ya da artık hangi diğer yöntemler kullanılıyorsa kullanılsın, Twitter buna karşı bir önlem almaktan aciz mi sorusunu sormadan yapamıyoruz.

Siz ne dersiniz? Birilerinin Twitter’da gündemin birinci sırasını böyle satılığa çıkartmasına karşı önlem alınması gerekmiyor mu? Diğer gündem konularına ne kadar güvenebiliriz?

gundeme-giris-twitter-trending-topic-satilik