AMD, CEO Değiştirdi

In Haber by Berker Güngör4 Comments

AMD’nin eski CEO’su Rory Read, geçtiğimiz gün yerini Lisa Su’ya bıraktı.

AMD halen x86 işlemci mimarisi pazarında Intel’in karşısındaki yegane rakip olarak ayakta duruyor. Ne var ki şirketin işi hiç kolay değil, pazar payının % 20’nin altına inmiş olması çok ciddi bir tehlike. AMD pazar payını artırmak için yeni adımlar attığı biliniyor. Hatta Samsung’un kurmaya karar verdiği 15 milyar dolarlık yeni işlemci fabrikasının doğrudan AMD ile ilişkili olduğuna dair söylentiler bile var.

Öte yandan şirket gerekli görülen noktalarda yönetici değişikliğine gitmekten de kaçınmıyor. Nitekim geçtiğimiz gün, uzun bir süredir CEO koltuğunda oturan Rory Read, yerini Lisa Su’ya bıraktı. Lisa Su, işlemci pazarında iyi bilinen ve tecrübeli bir isim. Read ile Su’nun görev değişiminin bir süredir planlandığı, yönetim kurulununun da onayıyla ve gayet olumlu bir havada gerçekleştiği bildiriliyor.

Lisa Su’nun henüz AMD için ne gibi planları olduğu kesinlik kazanmış değil, şirketi ne yöne götüreceğini herkes merakla bekliyor. Ancak Su’nun şirket yapısındaki bürokrasiyi azaltmak ve işleyişi hızlandırmak istediği söyleniyor. AMD’nin bu yeni liderin yönetiminde neler yapacağını hep birlikte bekleyip göreceğiz.