Anasayfa Video Kafa Ayarı Kafa Ayarı #20 – Tüplü TV ve CRT Monitörden Bugüne Ekranlar

Kafa Ayarı #20 – Tüplü TV ve CRT Monitörden Bugüne Ekranlar

Karşısına kilitlenip kaldığımız bu ekranları kim icat etti? Kafa Ayarı #20’de katot ışık tüplerinden bugüne ekranları ve gözlerimiz halini konuşuyoruz…

Bir zamanlar karşısında oturup ailecek TRT izlediğimiz tüplü televizyonlar vardı. Önce bu televizyonlara Atari’lerimizi bağlamaya başladık, ardından masamızın üzerindeki bilgisayarımızın ekranına kilitlendik. Bugün neredeyse hepimizin elinde yine bir ekran var, akıllı cep telefonları. Peki kimin fikriydi bu ilk ekran? CRT yani Cathode Ray Tube: Katot Işın Tüpü ile başladığımız sohbetimize buyrun. Soğuyan havanın da etkisiyle sıcak birer kuşburnu eşliğinde CRT’den LCD’ye, Monochrome’dan Plazma’ya kadar farklı ekran türleri, teknolojileri ve bize yaşattıklarını konuşuyoruz.

Sıcak içeceğiniz eşliğinde sağlık ve iyi seyirler dileriz…

Dipnot: CRT’nin mucidi aynı zamanda kablosuz ağ teknolojilerinin ve sayısız diğer buluşun babası olan Karl Ferdinand Braun, tüketici elektroniği ve ürünlerinden, ilginç tasarımlarından tanıdığımız Braun markasının adını aldığı kişi değildir. Bu kişi Max Braun’dur. Braun, İngilizce derslerinde sık sık gördüğümüz “Mr. and Mrs. Brown went to the seaside” cümlesinde olduğu gibi kahverengi anlamına gelen, çok yaygın kullanılan bir soyadıdır.

CRT”nin prensiplerini ve elektronu bulan kişi ise Sir Joseph John “J. J.” Thomson’dur. Bu iki bilim insanını araştırarak pek çok ilginç şey keyfedebilirsiniz.

Disclaimer: Ali gerçekten de kazayla bir tüplü televizyon kırmıştır ancak bu hiç bir şekilde CRT’ye karşı ön yargımız olduğu anlamına gelmez. Saadettin Teksoy bize nostalji yaşatan bir isim olarak güler yüzle anılmıştır, yine program yapsa yine izleriz, o programlar bugün olsa Mythbusters’dan daha ünlü olur. Kendisi Star TV’deki programıyla anılsa da öncesinde 1980 yılında Saddam Hüseyin ile görüşen ilk gazeteci olarak tarihe geçmiş, önemli habercilik ve gazetecilik başarıları sergilemiştir. Programımız tamamen eğlence amaçlıdır, her marka ve isim sahibine aittir.

eski-tv