Sharp, 8K Televizyonda Kararlı!

In Haber by Berker Güngör9 Comments

Piyasa henüz 4K çözünürlüklü televizyonlara yeni yeni alışırken, Sharp bir sonraki aşamayı zorluyor.

Geçtiğimiz günlerde Japonya’nın Tokyo kenti yakınlarında düzenlenen Ceatec fuarında yeni 8K televizyonunu görücüye çıkaran Sharp, bu standardın piyasada kabul görmesi için her kapıyı zorluyor. Sharp tarafından tanıtılan modelin özelliklerine baktığımızda, bunda pek haksız olmadığını da görebiliyoruz.

Sharp’ın yeni modeli 85 inçlik bir LCD ekrana sahip ve 7,680×4,320 piksel çözünürlük sunuyor. İşin güzel tarafı bu çözünürlüğü 120 Hz ekran yenileme hızında verebiliyor olması, çoğu rakip firma henüz 4K bilgisayar monitörlerinde 60 Hz hıza yeni ulaşıyor! Sharp, 8K çözünürlüğün piyasa standardı olması için büyük uğraş veriyor ve bu çabalarında yalnız da sayılmaz.

Japonya genel olarak daha yüksek çözünürlük fikrine ilgiyle bakıyor. Mesela Sharp’ın bu yeni prototipi içişleri ve haberleşme bakanlığından hemen bir ödül almış. Ayrıca Japonya’nın en büyük yayın kuruluşlarından biri olan NHK, normalde 2020 yılına sarkması beklenen 8K deneme yayınlarını 2016 yılına çekmek için çalışıyor.

Bu noktada 8K ekranların yayılmasının önündeki en büyük engel, fiyatlarından ziyade 8K içeriğin henüz ortada olmamasıdır. Oyunlar ve filmler daha 4K çözünürlüğü yeni kucaklıyorlar. İnternet bantgenişliği ise dünyanın pek çok yerinde 8K veri aktarımını destekleyecek kapasitede değil. 8K çekim yapabilen kameralar bile henüz prototip aşamasındalar ve 8K içerik üretmek isteseniz bile henüz piyasada uygun donanım bulmanız mümkün değil. Ancak Sharp bunların yakında değişeceğine inanıyor ve günü geldiğinde herkesten önce piyasayı doyurmak için hazır olmaya çalışıyor.