Anasayfa Haber Alman Hackerlar İş Başında!

Alman Hackerlar İş Başında!

Alman hacker grupları tarafından yeni geliştirilen bir yöntem, kısa zamanda büyük paralar kazanmalarını sağlıyor.

Almanya’daki hacker gruplarının hedefinde Media Markt, MyCom, Paradigit ve Computerland gibi bilgisayar satışı yapan mağazalar var. Hackerlar, halka açık sunulan ve internet bağlantısına sahip teşhir dizüstülerine zararlı yazılım yükleyerek, BitCoin hesaplarına para akıtıyorlar.

Computerworld’un yaptığı araştırma, Media Markt’ta müşterilere sunulan teşhir ürünü bilgisayarların bir hacker tarafından kendisine Bitcoin sağlayacak şekilde ayarlandığını gösteriyor. Bir diğer Hacker, MyCom’da bulunan bilgisayarlarla bir ayda 500 Euro, yani 1.500 TL değerinde Bitcoin elde edebilmiş.

Bilgisayar mağazalarında gerçekleşen casusluklar bu kadarla da sınırlı kalmıyor. Bazı hackerlar teşhirdeki bilgisayarlara kurdukları zararlı yazılımlar sayesinde, bu bilgisayarları satın alan kullanıcıların kredi kartı ve kimlik bilgilerine ulaşmayı deniyorlar. Özellikle teşhir ürünü bilgisayarların genellikle antivirüs programı olmadan mağazalarda sergilendiği düşünülürse, bu bilgisayarların açık hedef olmalarına şaşırmamak gerekiyor.

Mağazaların artık yazılım değişiklikleri yapmayı önleyen yönetici hesapları ya da üçüncü parti programları kullanmaları gerektiği ortaya çıkmış bulunuyor. Ne var ki bu fikir bazı mağazaların aklına gelse bile, kullandıkları şifrelerin genellikle “1234” gibi çok basit şifreler olduğu da ortaya çıkmış.

Video Reklam: