Anasayfa Haber Nokia, Hindistan Fabrikasını Kapatıyor

Nokia, Hindistan Fabrikasını Kapatıyor

Nokia, uzun süredir vergi borcu yüzünden başını ağrıtan Hindistan fabrikasını zararla kapatacak.

Hindistan’ın Chennai bölgesinde bulunan fabrika, aslında Nokia ve Microsoft arasındaki satış anlaşmasının bir parçasıydı. Yaklaşık 8,000 personelin çalıştığı fabrikada, Nokia’nın Asha serileri gibi ucuz giriş seviyesi cihazları üretiliyordu. Microsoft, Nokia’nın telefon kısmını satın aldığında bu fabrika da anlaşmaya dahil edilmişti ve el değiştirecekti.

Ne var ki Hindistan devleti Nokia’ya çok ciddi bir vergi cezası kesince, bu devir işlemi yapılamadı. Nokia bu cezanın haksız olduğunu söyleyerek uluslararası mahkemelere gitme yolunu seçti, bu da devletin fabrikaya ceza ödenene kadar ihtiyat kararı koydurmasına sebep oldu. Fabrika kapatılmamıştı ve Microsoft ile yapılan geçici bir anlaşma gereği üretime devam ediyordu.

Ancak 1 Kasım itibariyle bu durum değişecek gibi görünüyor. Microsoft artık bu fabrikada herhangi bir telefon üretmeme kararını almış ve fabrikayı istemediğini de beyan etmiş. Bu durumda Nokia tek müşterisini kaybetmekle kalmıyor, 2 milyar dolarlık vergi borcunu da tek başına yüklenmek zorunda kalıyor.

Nokia bu fabrikada telefon da üretemez, çünkü Microsoft ile olan anlaşma onları 2016 yılına dek telefon pazarına girmekten alıkoyuyor. Kaldı ki Nokia bünyesinde telefon tasarımı ve satışı yapabilecek bir kadro da zaten mevcut değil. Bu durumda Nokia bu ülkeye yaptığı yatırımı çok büyük bir zararla kapatacak gibi görünüyor. Hindistan’ın cezayı tahsil etmekten vazgeçeceği de düşünülmüyor, çünkü bu konuda hiç de iyi bir ünleri yok!