Teknoloji Dünyasında Kadın Çalışan Olmak

In Hayat, Makale by Ali Güngör8 Comments

Yumurtalarınızı dondurmaya ne dersiniz? Teknoloji dünyası daha çok kadın çalışan istiyor. Kendisine özgü zorluklara sahip olan, güçlü teknoloji şirketleri bunun için kadın çalışanlarına ilginç bir imkan sağlamaya başladı…

Pek çok sektörde kadın erkek çalışan sayısını dengeleme çalışmaları mevcut. Teknoloji sektörü de bir istisna değil, dünyanın önde gelen teknoloji firmaları farklı sebeplerle kadın çalışan sayısını arttırmaya ve başarılı kadınları uzun süre şirkette tutmaya çalışıyor.

İlginçliklerle dolu Silikon Vadisi’nde şirketler bu çabalarına yeni bir tanesini ekledi: Yumurtalarını dondurma desteği. Bu destek kapsamında Apple ve Facebook gibi teknoloji devleri, kadın çalışanlarının klinikte yumurta dondurma masraflarının 20.000 dolarlık kısmını üstleniyorlar.

Yumurta Dondurma Nedir?

Peki nedir bu yumurta dondurma? Bilimsel olarak Oocyte Cryopreservation olarak adlandırılan işlem, kadınların cinsel açıdan verimli oldukları 25-35 yaşları arasında sağlıklı yumurtalarının alınarak saklanmasından oluşuyor. Her ay vücutta üretilen yumurta alınıyor ve özel buzluklarda saklanıyor. Bu oldukça pahalı bir işlem ve her bir yumurta alma işlemi ABD’de 10.000 dolar, saklama işlemi de yıllık 500 dolar maliyete sahip.

Bu şekilde dondurulan yumurtalar 10 yıla kadar saklanabiliyor. Kadın çocuk sahibi olmak istediğinde tekrar vücuda yerleştirilerek imkan sağlanıyor. Kadın, çocuk sahibi olmayı biyolojik imkanlarının ötesinde erteleyebiliyor.

Bu işlem sayesinde teknoloji şirketleri kadın çalışanlarını verimli oldukları 25-35 yaşları arasında aile ve çocuk yüzünden kaybetmemek için bir koz sahibi oluyor: “Şimdi çalış, çocuk sahibi olmayı erteleyebilirsin.

Çocuk Bakım Desteği

Büyük teknoloji şirketleri kadın çalışanlarına çocuk bakım desteği zaten sunuyor. Ancak yine de bazı kadınlar için bu yeterli değil. Yoğun çalışma saatleri, ek mesailer, yoğun stres ve diğer zorluklar, çocuk ve iş sahibi olmayı aynı anda zorlaştıran etkenler.

Erkeklerde Sperm Kalitesi

Benzer bir sorun erkekler için de söz konusu, ancak erkekler için sperm dondurma işlemi çok daha ucuz ve kolay. Yaşla ilerleyen sperm kalitesinin düşmesi sorunu, farklı tedaviler ile daha kolay başa çıkılabilen bir problem. Kadın ve erkeklerin çocuk konusundaki sorumluluklarının, şirketlerin yönetimleri tarafından eşit değerlendirilmediği ortada.

Aile ve Psikoloji

Elbette bu işlemin ve çocuk, aile sahibi olmayı ertelemenin psikolojik ve sosyolojik olarak nasıl sonuçlar doğuracağı merak konusu. Bazı yorumcular bu sayede kadınların hayatlarının kontrolünü daha fazla ele aldığını belirtiyor. Teknoloji şirketlerinin sunduğu imkanı pratik ve yararlı görüyor. Bazı yorumcular da işlemin 10 yıl sonra çocuk sahibi olmayı garantilemediğini belirtiyor. Siz ne düşünüyorsunuz? Günümüzün iş dünyasında kadınların ve erkeklerin hayatı, iş ve aileyi bir arada yürütmesi nasıl kolaylaştırılabilir?