Quake 2’yi 4K Oynayın!

In Makale, Pratik by Kaan Arslan5 Comments

Quake II için geliştirilmiş bir mod sayesinde oyunu güncel işletim sistemlerinde 4K çözünürlükte oynamak mümkün oluyor.

Quake II, iD Software tarafından geliştirilip, 1997 yılında piyasaya sunuldu. Çıkışının üzerinden uzun zaman geçmesine rağmen, mod yapımcıları oyuna destek vermeyi kesmedi. Bu sayede Quake II ve serinin diğer oyunları güncelliğini sürdürebildi.

Quake II için yapılmış KMQuake II adında bir mod, oyunu güncel işletim sistemlerine tam uyumlu hale getirmekle kalmayıp, Anisotropic Filtering seçenekleriyle birlikte birçok güncel grafik ayarını oyuna dahil ediyor.

Mod, kullanıcılara 4K çözünürlük sunabiliyor. Bu rakam 1997’de çıkmış bir oyun için gerçekten inanılmaz. Çözünürlük, oyunun grafik ayarlarından basit bir şekilde 3840×2160’a (4K)  ayarlanabiliyor ve stabil bir şekilde oynanabiliyor. Mod, en son 14/10/13 tarihinde güncellenmiş. Kurulumuysa oldukça basit.

İlk olarak buradan oyun motorunun markshan.com tarafından yeniden hazırlanmış  halini indiriyoruz. Ardından 4K çözünürlüğü kullanmamızı sağlayan güncellemeyi de buradan indiriyoruz. İndirmemiz gereken bağlantıları tamamladıysak, şimdi bu modları oyuna dahil edelim:

İndirdiğimiz ”kmquake2_020_update6” isimli ZIP dosyasının içindekileri, Quake II’nin kurulu olduğu ana dizine, yani Quake II klasörünün içine kopyalıyor ve değişiklikleri kabul ediyoruz.

Ardından ”kmquake2_020_lvlshots_hi” isimli ZIP dosyamız için de aynı işlemleri uyguluyoruz. Unutmamanız gereken kısım, eğer oyun Program Files dizinindeyse, yönetici izni sağlamanız gerekiyor.

Tüm işlemler bittiğinde, oyunun kurulu olduğu klasöre tekrar giriyoruz. ”Quake II.exe”nin yanı sıra ”kmquakeII.exe”nin de bulunduğunu göreceksiniz. Oyuna girişimizi bundan sonra ”kmquakeII.exe” üzerinden gerçekleştireceğiz. Oyuna girdikten sonra grafik ayarlarınızı değiştirebilir, Quake II’yi 4K çözünürlükte oynayabilirsiniz.