Apple, Yeni 5K iMac Retina’yı Tanıttı

In Haber by Muhsin BayramLeave a Comment

Uzun süredir bir söylentiden ibaret olan 5K iMac, Apple tarafından resmen tanıtıldı.

Apple’ın 5K çözünürlüğe sahip bir iMac çıkaracağına dair söylentiler uzun zamandır piyasada dolaşıyordu. Görünüşe bakılırsa söylentiler doğru çıktı. Apple, geçtiğimiz gün gerçekleştirdiği tanıtım etkinliğinde 5K çözünürlüğe sahip yeni iMac modelini tanıttı. iMac Retina, an itibariyle dünyanın en yüksek çözünürlüğe sahip bilgisayar ekranını kullanıyor.

Yeni iMac’te 5120×2880 çözünürlüğe sahip bir ekran kullanılmış. Toplamda 14.7 milyon piksel içeren bu yeni ekran, 1080p çözünürlüğe göre 7 kat daha fazla piksel içeriyor. 27 inç ekranda 217 ppi değerine sahip olan yeni iMac’lerin piksel yoğunluğu, Retina ekranlı Macbook Pro’lardan çok az farkla daha düşük.

Tanıtılan yeni iMac’te, 5K ekranın yanı sıra dikkat çeken en büyük yenilik ise AMD ekran kartlarının kullanılmasıdır. Standart olarak R9 M290X ekran kartı ile satılan yeni iMac’lerde, fiyat farkını ödeyerek R9 M295X ekran kartını tercih etmek de mümkün.

İşlemci olarak Intel’in dört çekirdekli Core i5 modeli yeni iMac’lerde tercih edilmiş. Standart olarak 3.5 GHz hızında çalışan bu işlemci, Turbo Boost ile 3.9 GHz’e kadar çıkabiliyor. Daha fazla performans isteyen kullanıcılar ise fiyat farkını ödeyerek 4.0 GHz hızında çalışan ve Turbo Boost ile 4.4 GHz hızına ulaşabilen Core i7 işlemciyi seçebilirler.

Yeni iMac’in standart modelinin Türkiye satış fiyatı şu anda Apple Store üzerinde 7,299 TL olarak belirlenmiş bulunuyor.