Apple’dan Bose’a Ambargo!

In Haber by Berker Güngör1 Comment

Apple ve Bose arasındaki sürtüşme, en sonunda Bose ürünlerinin Apple mağazalarından kalkmasına sebep oldu.

Apple bir süre önce Beats markasını bünyesine katmıştı. Beats marka kulaklıklar bir dönem hayli popüler olmuşlar, yüksek fiyatlarıyla gençler arasında statü sembolü olmaya başlamışlardı. Ancak Apple’ın bu markayı satın almasının hemen ardından, Bose firması teknoloji hırsızlığı ithamıyla bir dava açmıştı.

Bose tarafından açılan davada, Beats’in kulaklıklarda kullandığı bir ses yalıtım teknolojisinin çalıntı olduğu iddia ediliyordu. Tabii dava Apple’ın satın almasının hemen ardından açıldığından, kaçınılmaz biçimde ucu Apple’a dokundu. İki şirket bir süre sonra anlaşma yoluna gittiler, ancak Apple bu davayı biraz şahsi olarak görmüş olabilir.

Anlaşma sağlandıktan kısa bir süre sonra Apple’ın gerek online mağazasında, gerekse de dükkanlarındaki Bose ürünleri hızla raflardan kaldırıldı. Harman/Kardon ve diğer benzeri firmaların ürünleri raflarda dururken, Bose markasının Apple tarafından dışlanması haliyle biraz tuhaf bir durum. İki marka arasındaki soğukluk devam edecek mi, bunu da ancak zaman gösterecek. Fakat Apple’ın şirket hafızası böyle detayları kolay unutmuyor, o da bilinen bir gerçek.