Anasayfa Haber BMW, 7 Serilerini Yeniliyor

BMW, 7 Serilerini Yeniliyor

BMW bir sonraki nesil 7 serilerinde daha modüler ve çevreci bir tasarıma geçmeyi planlıyor.

BMW halen beşinci nesli piyasada olan 7 serilerini ciddi biçimde baştan tasarlıyor. Halen üzerinde çalışılan yeni altıncı nesil 7 serilerinin 2015 Frankfurt otomobil fuarında görücüye çıkacağı ve 2016 yılında satışa sunulacağı tahmin ediliyor. BMW’nin bu yeni nesilde yapacağı değişiklikler motordan şasiye kadar tüm tasarımı kapsıyor.

Öncelikle yeni 7 serilerinde de modüler motor tasarımına geçiş yapılacak. BMW’nin 3, 4 ve 6 silindirli modüler motor tasarımının en önemli özelliği, üretiminin çok daha kolay ve ucuz olmasıdır. Bu motorların ayrıca i3 ve i8 serilerinde kullanılan elektrikli motorlarla da desteklenmesi söz konusu olabilir. Ancak halen üretimde olan V8 ve V12 motorların hemen üretimden kalkmayacağının da altı çiziliyor.

bmw-yeni-7

Şirketin bu seriye getireceği bir diğer yenilik ise, tamamen yeni bir arkadan itiş sisteminin kullanılacak olmasıdır. BMW bu yeni tasarımı zaman içinde tüm otomobillerinde kullanmayı planlıyor. Firma ayrıca dört tekerden çekiş sistemlerine de belirli modellerde yer vermeyi planlıyor.

BMW’nin 7 serilerinde yapacağı en önemli değişikliklerden bir tanesi de, yapısal tasarımda daha fazla alüminyum ve karbon elyafı kullanacak olmalarıdır. 7 serilerini bu şekilde en az 225 kilogram daha hafifletmekle kalmayıp, hızlanma ve yakıt tüketimi gibi konularda da avantaj elde edecekler. Şirketin 7 serisi gibi ultra lüks bir ürün gamında bile bu şekilde daha verimli ve çevreci bir tasarıma doğru yönelmesi, otomotiv pazarındaki değişim hakkında fikir vermesi açısından da önemli.