Kafa Ayarı #22 – Anakartların Altın Çağı

In Kafa Ayarı, Video by Ali Güngör21 Comments

Kafa Ayarı’nın yeni bölümünde dolabın derinliklerinden çok eski bir anakart çıkartıyoruz. 1998’e dönüyoruz Marti…

Gelin beraber anakartların geçmişine ve Kadıköy, Mecidiyeköy ekseninde koltuğumuzun altında kocaman kasa ile dolaştığımız günlere bir dönelim. Anakart işini bırakan veya tarihe karışan anakart markalarının yanında dünden bugüne bilgisayarımızın temelini oluşturan bu önemli bileşenin gelişimi üzerine sohbet ediyoruz.

Ethernet kartı ve TV kartı alınıp takılan, devamlı standart değişen günlerden bahsedince bir şeyi tekrar fark ettik: Anakartların altın çağı aslında dün değildi; altın çağ daha yeni yaşanmaya başladı. Belki eskisi kadar çok anakart aranmıyoruz ama bugün kullandığımız parçalar, eski donanımlara göre inanılmaz bir gelişim yaşadı. Ayrı satılan pek çok parçayı birleştiren anakartlar, eskisine göre çok daha uzun ömürlü.

Sıcak bir içecek eşliğinde iyi seyirler dileriz…

Not: Bu programda kullandığımız ASUS P28 anakart Pentium 2 ve Celeron işlemcileri destekliyor. 1998 Aralık ayına ait ve Tayvan üretimi. Üzerinde 64 MB’lık 3 adet RAM takılı. İşlemcisi ve birkaç parçası daha duruyor.

Kullandığımız ikinci anakart ise nispeten çok yakın geçmişten bir MSI modeli: G33M. 2007 yılından bu anakart LGA 775 sokete sahip ve halen pek çok bilgisayarda tıkır tıkır çalışıyor. DDR2 kullanıyor. Ancak Kuzey ve Güney köprüsü halen ayrı, boğucu bobinler eski tip bakır tel sarmalı modeller.

Disclaimer: Tarihe karışan anakart markalarını bize ne kadar çile çektirmiş olsalar da gülümseyerek anıyoruz. Bazıları cidden inanılmaz fiyat performans sağladı, bazıları da yeni teknolojilerin öncüsü oldu.