Anasayfa Haber Lollipop Kimlere Gelecek?

Lollipop Kimlere Gelecek?

Google’ın yeni işletim sistemi Android 5.0 hangi firmaların, hangi cihazlarına gelecek, listeyi burada bulabilirsiniz.

Google tarafından 2011 yılından beri çıkarılan en önemli Android işletim sistemi sürümü olarak kabul edilen Android 5.0 (Lollipop) şüphesiz tüm tablet ve telefonlara gelmeyecek. Google zaten üretiminde doğrudan söz sahibi olduğu Nexus serisi cihazlar için bu yeni sürümü hızla çıkaracak. Ama diğer firmalar için aynı şeyi söylemek zor.

Aşağıdaki listede Android 5.0 işletim sistemine kavuşacağına kesin gözüyle bakılan cihazların bir listesini bulabilirsiniz. Ancak dikkate alınması gereken bir kaç husus var. Bunlardan ilki, Google’ın Nexus cihazlara doğrudan kendi sunucularından güncelleme çıkaracağı, ancak Google Play Edition cihazlar için üreticilerden gerekli dosyaları beklemek zorunda olduğu gerçeği.

Google Play Edition tabir edilen cihazlar, safkan Android’e çok yakın bir sürüm içeriyorlar, ancak belirli temel değişikliklere sahipler. Bu yüzden de Google bu cihazları ancak üreticilerden gerekli dosyaları alınca doğrudan kendi sunucularından güncelliyor. Haliyle Nexus cihazlarla kıyaslanınca bir miktar gecikme yaşanabiliyor.

İkinci önemli unsur ise, Nexus ve Play Edition harici cihazların güncellemelerinin, çoğunlukla tamamen üretici firmalarına bağlı olduğu gerçeği. Mesela Samsung ve Sony gibi firmalar Android üzerine kendi arabirimlerini geçirdiklerinden, güncelleme yapma konusunda çok daha yavaş davranıyorlar. Nitekim buradaki listede Samsung yapımı pek az cihaz görünüyor. Çünkü firma tamamen kendi takvimini izlemeye kararlı.

Bununla birlikte, mesela Samsung Galaxy S5 modeli için halen çalışan bir Android 5.0 sürümünün bulunduğu ve test aşamasında olduğu da gelen haberler arasında. Geri kalan marka ve modeller ise şöyle sıralanıyor:

Google – Nexus 4, Nexus 5, Nexus 7, Nexus 10

Google Play Edition – HTC One M7, HTC One M8, Samsung Galaxy S4, Motorola Moto G, Sony Xperia Z Ultra, LG G Pad 8.3

Android One – Micromax Canvas A1, Spice Dream UNO, Karbonn Sparkle V

HTC – One M7, One M8, One Mini, One Mini 2

NVIDIA – Shield Tablet

Motorola – Moto E, Moto G, Moto G 4G, Moto G 2nd Gen., Moto X, Moto X 2nd Gen., Droid Mini, Droid Ultra, Droid MAXX

Sony – Xperia Z, Xperia ZL, Xperia ZR, Xperia Tablet Z, Xperia Z Ultra, Xperia Z1, Xperia Z1S, Xperia Z1 Compact, Xperia Z2, Xperia Z2 Tablet, Xperia Z3, Xperia Z3v, Xperia Z3 Compact and Xperia Z3 Tablet Compact.