Avrupa Markaları Elektrik Gücüne Dönüyor

In Haber by Berker Güngör1 Comment

Avrupa Birliği tarafından çıkarılan yeni çevre yasaları, başta Audi olmak üzere pek çok markanın elektrikli motorlara yönelmesine sebep olacak.

Avrupa Birliği tarafından hazırlanan yeni çevre koruma yasaları özellikle otomotiv sektöründe ciddi değişime yol açacak gibi görünüyor. Bu yeni yasalara göre 2020 yılından itibaren üretilecek ve satılacak otomobillerin egzos emisyonlarının çok ciddi miktarda düşürülmesi gerekiyor. 2021 model araçların hiçbiri atmosfere kilometrede 95 gramdan daha fazla karbondioksit salamayacak. Daha da önemlisi, bu yasalarda hiçbir marka ve model için istisna uygulanmayacağı da açıkça belirtiliyor.

Avrupalı otomotiv üreticileri için bu durum belirli modellerde sıkıntı yaratabilir. Düşük hacimli motora sahip ekonomik modellerde yakıt tüketimini ve karbon salınımını azaltmak çok büyük bir problem değil. Ancak daha güçlü ve sportif modeller söz konusu olduğunda, yeni yasalara uyum sağlamak pek kolay olmayacak gibi görünüyor.

İşte bu yüzden farklı markalar yeni tasarım stratejileri geliştirmeye başlamış bulunuyorlar. Alman otomotiv devlerinden Audi, yüksek performanslı olarak tanımladığı RS serisini 2020 sonrasında sürdürebilmek için elektrik gücünden faydalanmaya karar vermiş. Bu sayede RS modellerini yeni yasalara takılmadan üretmeye devam edebileceklerini düşünüyorlar.

Ancak firmanın RS serilerinde nasıl bir değişikliğe gideceği henüz kesin değil. Eldeki seçeneklerden bir tanesi elektrikle çalışan bir turbo kullanarak, daha küçük ve güçlü bir benzinli motor üretmek. Bir diğer olası seçenek ise benzinli ve elektrikli motorların birlikte kullanılması. Burada da bataryaların ağırlık ve maliyeti bir sorun yaratıyor. Bu yüzden Audi’nin lityum-iyon batarya yerine, süper-kapasitörler kullanabileceği de iddia ediliyor. Firmanın deneysel R18 e-tron yarış aracında bu tür süper-kapasitörler kullanılıyordu.

Tabii Audi başta olmak üzere neredeyse tüm Avrupalı otomotiv firmalarının safkan elektrikli araç projeleri de devam ediyor. Belirli teknolojik sıkıntılar aşılabilirse, firmalar içten yanmalı motorları tamamen rafa kaldırıp doğrudan safkan elektrikli modellere de geçebilirler.