Modüler Telefonun İlk Prototipi Hazır

In Haber, Mobil by Recep Baltaş5 Comments

Arkasında Google’ın yer aldığı Project Ara, tamamen modüler bir telefon. Phoneblock tarafından yapılan cihazın ilk prototipi Spiral 1 hazır.

Modüler telefon konseptini ilk duyduğumuzda temkinli yaklaşmıştık zira kullanıcılar var olan telefonlarını yükseltmekten ziyade yepyeni bir cihaz deneyimi elde etmek istiyor. Öte yandan firmalar tek bir cihaz için dahi Android güncellemesi sunmakta sorun yaşarken modüler bir telefon ile uyumlu olacak işletim sistemi tasarlamak ne kadar mümkün, bu da bir başka soru işareti. Ama anlaşılan tüm bu kaygılar Google için çok bir anlam ifade etmiyor. Zira firma modüler telefon konusunda iddialı.

Telefonu üreten Phoneblocks, ilk prototip olan Spiral 1’in Android çalıştırdığı bir video yayınladı bile. Fakat telefon normal cihazlardan çok daha kaba ve kalın görünüyor. Her bir parçasının değiştirilebilir olması ve henüz prototip olmasından dolayı şimdilik bu kusurlarını görmezden gelebiliriz. Spiral 1’de 10 adet bağlantı ve  modül yuvası mevcut.   LED modülü, batarya, uygulama işlemcisi, hoparlör ve USB şarj portu bunlardan birkaçı. Şimdilik eksik olan ise WiFi ve şebeke.

Spiral 1 çok erken bir prototip ve bu bağlamda Android deneyimi de epey hantal. İçerisinde Texas Instruments OMAP 4 yonga barındırıyor. Ocak ayında görücüye çıkacak olan Spiral 2’de ise Toshiba yongalar kullanılacağı belirtiliyor. Spiral 2 aynı zamanda geliştiricilere de açılacak. Sunulacak özelliklerin ne olduğu hakkında kesin bir bilgi yok fakat 14 Ocak’taki Project Ara konferansında her şey gün yüzüne çıkacak.