Carrizo APU’ların Teknik Detayları Belli Oldu

In Haber by Kaan Arslan3 Comments

AMD’nin yeni Carrizo APU’suna ilişkin detaylar SiSoftware ve GFXBench’in veri tabanlarında kendini gösterdi.

Carrizo-L işlemcisinin mühendislik örneğine ilişkin detaylar belli oldu. Dört çekirdekli işlemci 2.6 GHz saat hızında çalışıyor, 1.4 GHz IMC ve 2x 1MB L2 önbellekle geliyor. AMD’nin yeni mikro mimarisi Excavator’u kullanan CPU, 512 adet grafik çekirdeğiyle daha önceki Radeon R5’li APU’lara göre iki kat daha fazla grafik performansı sunuyor.

Hollandalı Hardware.info sitesinin yapmış olduğu testlerde yeni Carrizo APU’nun A10-7300 Kaveri’ye eşdeğer bir performans sunduğu görülüyor. A10-7300 Kaveri, 3.2 GHz saat hızına sahipken, Carrizo’nun 2.6 GHz saat hızıyla 7300’e eşdeğer performans sunması, bize saat hızlarının o kadar da önemli olmadığını bir kez daha gösteriyor.

Ürünle yapılan birçok grafik testi birbirinden farklı sonuçlar veriyor. Bu durum, Carrizo henüz piyasaya resmen çıkmadığı için uyumlu bir sürücü bulunmamasından kaynaklanıyor. Halen Carrizo’nun piyasaya çıkmasına uzun bir süre olduğunu düşünürsek, AMD’nin çıkarılacak bir sonraki nesil sürücülerde geliştirmeler yapılması için bolca zamanı bulunuyor.