Anasayfa Haber GTA V’te Farklı bir DRM Sistemi Kullanılacak

GTA V’te Farklı bir DRM Sistemi Kullanılacak

Rockstar Games korsan kullanımı engellemek için GTA V’in PC sürümünde Denuvo’nun DRM sistemini kullanacak.

Grand Theft Auto 5’in PS4, Xbox One ve PC sürümlerinin çıkış tarihleri yaklaşıyor. Özellikle PC sürümünün çıkış tarihi olan 27 Ocak pek çok oyuncu tarafından sabırsızlıkla bekleniyor. Çıkışın yaklaşmasıyla beraber, oyuna ilişkin söylentiler de artıyor. Rockstar forumlarında ”Russian Mafia” isimli kullanıcının GTA V’te kullanılacak kopya koruma sistemi (DRM – Dijital Haklar Yönetimi) hakkında söyledikleri oldukça dikkat çekici.

Bahsi geçen kullanıcı, Denuvo’nun iş ortaklarını gösteren bir resmi iddiasına kanıt göstererek, Denuvo’nun iş ortakları arasına Rockstar Games’in de eklenmiş olduğunu ve GTA V’te Steam DRM sistemine ek olarak, Denuvo DRM sisteminin de kullanılacağını iddia ediyor.

denuvo-rockstargamesgtav-drm

Denuvo DRM halen FIFA 15 ve Lords of the Fallen adlı oyunlarda kullanılıyor. FIFA 15’in çıkışının üzerinden bir aydan fazla zaman geçmesine rağmen oyun halen kırılabilmiş değil. Diğer oyun Lords of the Fallen ise iki hafta önce piyasaya çıkmıştı ve onun için de aynı durum geçerli. Denuvo DRM’in bu başarısını dikkate alırsak, Rockstar Games’in GTA V konusunda bu firmaya güvenmiş olması oldukça normal.

Eğer bu iddia doğruysa Rockstar Games, GTA V’i koruma konusunda oldukça kararlı demektir. Ancak bu konuda, Denuvo’nun yeni iş ortakları listesine Rockstar Games’i de eklemesi dışında resmi sayılabilecek bir bilgi bulunmuyor.