Microsoft Tüm Reklamcılarını Kovdu

In Haber by Berker Güngör1 Comment

Microsoft’un son zamanlarda yaptığı en büyük işten çıkarmalar, reklam bölümündekileri de vurdu.

Microsoft’un başta Nokia’dan devir aldığı personel ağırlıklı olmak üzere, 18,000 civarında çalışanı kademeli olarak işten çıkarması yeni bir haber değil. Ancak işten çıkarmalar devam ettikçe, şirketin genel politika değişikliğinin hatları da gittikçe belirginleşiyor. Microsoft bünyesinde yapılan son işten çıkarmalar, şirketin reklamlardan sorumlu bölümüne de ciddi biçimde yansıdı.

Microsoft zaten bir süre önce reklam sunucu hizmeti olan Atlas’ı Facebook’a satmıştı. Bu durum şirketin bir türlü başarı kazanamadığı online reklam pazarından çekilebileceği yolunda söylentileri güçlendirmişti. Nitekim Microsoft Advertising departmanı bünyesinde çalışan ve başta Amerika olmak üzere dünyanın dört bir yanında konumlanmış yüzlerce reklamcısını da kapının önüne kondu.

Microsoft’un kovduğu reklamcılar şirketin çeşitli ürün ve servislerindeki reklam alanlarını pazarlamaktan sorumlu ekiplerdi. Şirketin bu ekiplerin online reklam pazar payını bir türlü artıramamış olmasından ciddi rahatsızlık duyduğu ve başarısızlıklarının karşılığında bu kararı aldığı fısıldanıyor. Öte yandan reklam bölümünün en tepesindeki kadro halen yerini koruyor. Yani Microsoft Advertising departmanı neredeyse tüm personelin kovulmuş olmasına rağmen resmen varlığını sürdürüyor.

Bu durum Microsoft’un online reklam pazarından tamamen çıkmak yerine, stratejisini kökten değiştireceğine işaret ediyor olabilir. Bazı söylentilere göre Microsoft bu pazarın neredeyse üçte birini elinde tutan Google’a karşı doğrudan rekabetten vazgeçiyor. Onun yerine az sayıdaki kilit öneme sahip iş ortağıyla doğrudan çalışmayı hedefleyen Microsoft’un, bu sayede reklam pazarının kaynağına inmeye çalışacağı tahmin ediliyor.