Samsung Galaxy S6 Neye Benzeyecek?

In Haber, Mobil by Berker Güngör3 Comments

Samsung’un bir sonraki amiral gemisi akıllı telefonu hakkındaki söylentiler şimdiden yayılmaya başladı.

Samsung’un Galaxy S serisi amiral gemisi sınıfı telefonları, firmanın Android telefon pazarında sağ kalabilmek için en çok ihtiyaç duyduğu ürünlerden biri. Ancak değişen pazar şartları ve düşen satışların, firmaya ürünlerinde ciddi değişiklikler yapmaya ittiği de artık açıkça belli oluyor. Nitekim Galaxy Alpha ile bu değişikliklerin yönü az çok belli oldu. Şimdi merak edilen şey, 2015 yılında çıkması beklenen Galaxy S6 modelinin de bu yeniliklerden ne kadar etkileneceğidir.

Samsung’un ürünlerine isim koyarken çok daha basit ve akılda kalıcı model isimleri seçmeye başladığı açıkça görülüyor. Mesela Galaxy Alpha ve A serileri bunun ön bariz örnekleri. Ayrıca firmanın üst segment telefonlarında kullandığı gövdelerde plastikten metale kaydığı da artık açıkça biliniyor. Galaxy S6’nın da benzer bir metal gövde tasarımına sahip olması kimseyi şaşırtmayacaktır.

Firmanın Galaxy S6 için kullandığı proje kod adı ise “Project Zero” olarak biliniyor. Piyasa analistleri bu ismin sebepsiz seçilmediği, firmanın bu model ile birlikte tamamen sıfırdan yaratılmış yeni bir model ortaya çıkaracağını düşünüyorlar. Hatta bazılarına göre sadece tek bir telefon değil, tamamen yeni bir mobil cihaz serisi ortaya çıkabilir. Ve bir ihtimal bu seride Galaxy S6 adı hiç kullanılmayabilir.

Yeni telefonun teknik özelliklerine dair pek çok spekülasyon da yapılıyor. Ekranın en az 2K çözünürlüğe sahip olacağı, 16 MP kameranın 4K çekim yapabileceği tahmin ediliyor. İşlemcinin farklı pazarlar için Qualcomm Snapdragon 810 ve Samsung Exynos 7420 olacağı düşünülüyor. Samsung’un TouchWiz arabirimini terk ederek, safkan Android 5.0 işletim sistemi kullanacağına dair söylentiler bile mevcut!

Ancak bunlar zaten az çok beklenen, tahmin edilen özellikler. İşin gerçeği şu ki, Samsung 2015 yılında sağlam bir model gamı ile tüketicinin ilgisini canlı tutmayı başaramaz ise, özellikle yükselen Çinli markalar karşısında ciddi pazar payı kaybı yaşamaya devam edebilir. Galaxy Alpha bu yönde olumlu bir adım olarak görülüyor, ancak tek başına yeterli olmayabilir.