Anasayfa Haber BMW, Sokak Lambalarını Değiştirecek

BMW, Sokak Lambalarını Değiştirecek

BMW yeni elektrikli aracını tanıttı.
BMW yeni elektrikli aracını tanıttı.

BMW gibi bir firmanın sokak lambalarıyla ne işi olabilir diyorsanız, elektrikli otomobil ürettiğini gözden kaçırıyorsunuz demektir.

Başta BMW olmak üzere pek çok otomotiv firması elektrikli otomobil modellerini piyasaya çıkarıyorlar. Ancak tüm bu araçların nasıl şarj edileceği hala en büyük sorunlardan biri. Elektrikli araçların şarj süresinin uzun olması, klasik yakıt istasyonu iş modelini devre dışı bırakıyor. Sürücülerin başka işlerle meşgul olurken araçlarını şarja bırakabilmeleri şimdilik en mantıklı çözüm.

Ancak elektrik şebekesinin genişliğine rağmen, uygun şarj istasyonlarının olmaması bunu zorlaştırıyor. Evet, elektrik alt yapısı bir asırdan beri çok gelişti ve yaygınlaştı. Ne var ki teorik olarak milyonlarca aracın bağlanabileceği uygunlukta şarj noktalarının sayısı halen inanılmaz derece kısıtlı. Çünkü iş sadece araçları şarja bağlamakla bitmiyor, bir de tüketilen elektriğin faturalandırılması söz konusu.

BMW bu soruna bir çözüm olarak yeni nesi sokak aydınlatma direkleri geliştiriyor. Önümüzdeki yıl Almanya’nın Münih kentinde pilot uygulamaya başlayacak olan BMW tarafından geliştirilen yeni nesil aydınlatma direkleri, LED ışıklandırmayla donanmışlar ve üzerlerinde araç şarj bağlantı donanımına da yer veriyorlar.

Tabii BMW bu direkleri sadece kendi araçlarına uygun tasarlamıyor, herhangi bir elektrikli otomobil bu noktaları kullanabilecek. Böylece teorik olarak aracını park eden sürücü onu şarja takabilecek ve işini görüp gelene kadar bataryasını doldurabilecek. Kullanılan elektriğin faturalandırılması ve ödemesi ise akıllı cep telefonu üzerinden anında yapılabilecek. BMW bu iş için gereken yazılımı da hazırlıyor.

Bu sistem işe yararsa, özellikle şehirler gibi hava kirliliğinin çok yoğunlaştığı merkezlerde elektrikli oto kullanımı ciddi şekilde özendirilebilir. Bu sayede hem küresel fosil yakıt tüketimi, hem de hava kirliliğinde çok ciddi bir düşüş sağlanabilir.