Raspberry Pi Biraz Daha Küçüldü!

In Haber by Berker Güngör22 Comments

Raspberry Pi Vakfı tarafından duyurulan Model A+ öncekilerden hem daha küçük, hem de daha ucuz bir bilgisayar.

Raspberry Pi Vakfı tarafından tasarlanan Raspberry Pi cihazları, aklınıza gelebilecek her türden işte kullanabileceğiniz minik birer bilgisayardır. Vakıf bu cihazları başta öğrenciler ve mucitler olmak üzere, ucuz ve kolay programlanabilir bir bilgisayar arayan kullanıcılar için geliştiriyor. Bu bilgisayarları kullanarak insansız hava araçlarından fabrika robotlarına kadar aklınıza gelebilecek her türden teknolojiyi geliştirmek mümkün.

Raspberry Pi serisindeki üçüncü model olan Model A+ ise bu serinin en küçük ve ucuz modeli olarak kısa bir süre önce kamuya tanıtıldı. Model A+ bir önceki Model B+ ile aynı işlemci ve hafıza kapasitesine sahip, ancak fiziksel boyutları biraz daha küçük. Ayrıca yurtdışındaki satış fiyatı olan 20 dolar, bu da bir önceki modelden 15 dolar daha ucuz.

Vakıf bu modelde 700MHz Broadcom BCM2835 işlemci, Broadcom VideoCore IV grafik işlemci ve 256 MB RAM kullanmış. Bir USB 2.0 ve bir de HDMI portu bulunan bilgisayara microSD hafıza kartı da takılabiliyor. Cihazın enerji tüketimi orijinal Model A ile kıyaslandığında dörtte bir oranında daha azaltılmış, en azından Vakıf tarafından verilen veriler bu yönde.

Raspberry Pi bilgisayarları Amerika ve İngiltere’de satıştalar, ancak bildiğimiz kadarıyla ülkemizde doğrudan satılmıyorlar. Bu da aslında önemli bir kayıp, çünkü her türden teknolojik eğitim ve araştırma projesi için gayet uygunlar. Eğer bu tür bir cihaza ihtiyacınız var ise, yurtdışından getirtmek zorunda kalacaksınız demektir.