AMD’den Mucitlere Gizmo 2!

In Haber by Berker Güngör7 Comments

AMD’nin Raspberry Pi gibi sistemlere ciddi bir seçenek olarak tasarladığı Gizmo 2 yakında piyasaya sürülecek.

Raspberry Pi Vakfı tarafından geliştirilen Raspberry Pi mikro bilgisayar sistemleri, özellikle genç öğrenciler ve girişimciler için çok önemli bir kaynak haline geldi. En son çıkarılan Model A+ ise 20 dolarlık fiyatıyla daha raflara girmeden büyük ilgi çekti. Ne var ki Raspberry Pi cihazlar, modern bilgisayar sistemleriyle kıyaslandığında hayli düşük işlem gücüne ve bağlantı seçeneklerine sahip kalıyorlar. Bu da onların kullanım senaryolarını kısıtlıyor.

AMD ise Gizmo 2 adlı yeni mikro bilgisayar sistemiyle, daha fazla seçenek isteyen ve bunun için biraz daha fazla para vermeye hazır olan girişimcilere ciddi bir seçenek sunmaya hazırlanıyor. Gizmo 2 tamamen açık kaynak kodlu bir proje ve fikir babaları da GizmoSphere adında, kâr amacı gütmeyen bir çalışma grubu. AMD, Gizmo 2 modelini bu grubun fikirleri doğrultusunda geliştirmiş.

Gizmo 2, 10 santim x 1o santim ebatlarında bir anakart üzerine kurulmuş. İşlemci olarak AMD’nin G serisi çift çekirdekli ve 1 GHz hızında bir modelini kullanıyor. Bu işlemcinin üzerindeki tümleşik grafik yongası ise AMD Radeon HD 8210E APU’su. Beraberinde 1 GB DDR3 RAM ile gelen sistemin sunduğu toplam işlem gücü, şu an kendi sınıfındaki tüm benzerlerinden çok daha yüksek kalıyor.

Bunun haricinde Gizmo 2’nin bağlantı portları açısından da çok zengin olduğu söylenebilir. Üzerinde HDMI ve Gigabit Ethernet portlarına ek olarak dört adet USB 2.0 girişi bulunan cihazda, bir de microSD hafıza kartı girişi mevcut. İşletim sistemi olarak Windows 7, Windows 8 ve Linux çalıştırabilen Gizmo 2’nin tüm plan ve şablonları da geliştiricilere açık olacak. Tabii bu kadar ciddi performans farkı fiyata da yansıyor.

Raspberry Pi Model A+ için 20 dolarlık fiyat etiketi geçerliyken, AMD Gizmo 2’nin 199 dolardan satışa çıkması bekleniyor. Ancak bu fiyat farkı şüphesiz çalışmalarında çok daha fazla güce ve esnekliğe ihtiyaç duyan kesim için kabul edilebilir olacaktır. Bu sistemin ülkemize gelip gelmeyeceği belli değil, ancak yurtdışında yakında raflarda olması bekleniyor.