Anasayfa Video Kafa Ayarı Kafa Ayarı #25 – Efsane Ekran Kartları

Kafa Ayarı #25 – Efsane Ekran Kartları

Yeni Kafa Ayarı’nda ekran kartlarının tarihine, S3 Virge, ATI Rage, Nvidia TNT, 3dfx Vodoo gibi efsane ekran kartı modelleri ve serileri ile dalıyoruz…

En sevdiğimiz konulardan biri elbette ekran kartları. Bugün AMD Radeon ve Nvidia GeForce’un ezeli rekabetinin sürdüğü arena bir zamanlar çok daha kalabalıktı. Ekran kartlarının tarihine dalarken elbette bir dönemin efsane modellerini konuşuyoruz.

Masamızda dolabımızdan çıkan bir S3 Virge var, yanında nispeten yakın dönem ve modern modeller de yer alıyor. Ancak biz çok lezzetli bir dönem olan 90’larda ekran kartları piyasasına, bu şirketlerin bazılarının kuruluşuna, bazılarının sonuna değiniyoruz. Doğrusu o kadar çok marka ve model gelip geçmiş ki bu muhabbetimizde ancak bir kısmını anmak mümkün oluyor. ATI Rage, Nvidia TNT, 3dfx Vodoo gibi özellikle hafızamıza kazınan modelleri hatırlıyor musunuz?

Yeni programlarda efsane ekran kartı ve donanım modellerinden, markalarından ve bilgisayar tarihinin nostaljik dönemlerinden yine bahsetmek üzere, sıcak içeceğiniz eşliğinde iyi seyirler dileriz.

Disclaimer: Her marka ve model sahibine aittir, ekran kartı işler oyun övünür.