Anasayfa Haber Büyük Ekran Apple’a Çok Müşteri Kazandırmadı

Büyük Ekran Apple’a Çok Müşteri Kazandırmadı

Apple’ın büyük ekranlı yeni modeli iPhone 6 Plus, şirkete çok fazla yeni müşteri kazandırmamış gibi görünüyor.

Apple’ın telefonlarında büyük ekran seçeneği sunmamasının, diğer eko-sistemlerden müşteri çekme konusunda bir zayıflık yarattığı tezi uzun zamandır gündemdeydi. Bir süre önce Apple’ın yeni nesil iPhone 6 ile birlikte iPhone 6 Plus modelini çıkarması, Android pazarındaki üst seviye phablet kullanıcılarını ciddi oranda çekebileceği yorumlarına sebep olmuştu.

Ancak bağımsız bir pazar araştırma kuruluşu olan Consumer Intelligence Research Partners (CIRP) tarafından yapılan bir çalışmaya göre, durum pek böyle değil. Yeni nesil iPhone 6 telefon alanlar arasında yapılan araştırma, iPhone 6 Plus’ın büyük ekran boyutunun Android kullanıcıları üzerinde pek de etkili olmadığına işaret eder nitelikte sonuçlar ortaya koymuş.

Bu araştırmaya göre, iPhone 6 ve 6 Plus alanların % 80 oranındaki kısmının bir önceki telefonu da Apple. Yani Apple dışındaki marka ve eko-sistemlerden gelen müşterilerin oranı ancak % 20 seviyesinde kalıyor. Oysa bir önceki sene iPhone 5 serileri çıktığında, müşteriler arasındaki eski Apple kullanıcılarının sayısı % 65 oranında kalıyormuş. % 35’lik bir kesim ise başka markalardan Apple’a geçiş yapmış.

Apple’ın yeni müşteri kazanma hızındaki yavaşlamanın tek sebebinin sunulan modeller olmadığının da altını çizmek gerekiyor. Yapılan piyasa araştırmalarının ortaya koyduğu bir diğer gerçek de şu ki, özellikle gelişmiş ülkelerdeki mobil pazarın doymaya başlamasıyla birlikte, çoğu kullanıcı sık sık eko-sistem değiştirmekten vazgeçiyor. İşletim sistemini değiştirmenin beraberinde getirdiği masraf ve zahmet, kullanıcıları seçtikleri sistemde kalmaya zorluyor.

Bunun yanı sıra, Android işletim sistemindeki bölünmenin yavaş yavaş ortadan kalkmaya başlaması ve pek çok sorunun zaman içinde giderilmesi de, insanları kalmaya ikna etmiş gibi görünüyor. Öte yandan, Apple’ın satışlarında zaten pek düşüş olduğu da söylenemez. Yani firma bol bol para kazanmak için tüm Android kullanıcılarını devşirmek zorunda da değil. Yani hem iOS’un, hem de Android’in daha uzun yıllar piyasada kalacakları garanti denebilir.