Anasayfa Haber Elite: Dangerous İnternetsiz Oynanmayacak

Elite: Dangerous İnternetsiz Oynanmayacak

Merakla beklenen uzay simülasyonu Elite: Dangerous için yapılan son açıklama çoğu destekçisini üzdü.

Geçtiğimiz gün bizzat David Braben tarafından yapılan bir açıklamayla, Elite: Dangerous oynayabilmek için bir internet bağlantısının devamlı gerekli olacağı bildirildi. Bu yeni Elite oyunu da, tıpkı öncekiler gibi dev bir galaksiyi simüle ediyor, yani oyuncuların gezip görmeye ömrü yetmeyecek kadar büyük.

Ne var ki tek kişilik oyunlar için bile devamlı bağlantıya ihtiyaç olması çok yeni bir durum. Braben bunun sebebini iki farklı oyun modu için ayrı ayrı tatmin edici bir oyun yapısı geliştiremediklerine bağlıyor. Multiplayer oyun için Amazon’un sunucuları kullanılacak ve burada devamlı gelişen bir galaksi yaratılacak. Öte yandan tek kişilik oyun için aynı gelişmeyi canlandıracak bir oyun sistemi yaratmak, Braben’in ekibini fazlasıyla zorlamış gibi görünüyor.

Tabii yine oyunda tek kişilik senaryo ve oynanış olacak, bu değişmiyor. Ama tek kişilik oyunu çalıştırmak için de devamlı bağlantı gerekecek, tıpkı Diablo 3 ile olduğu gibi. Braben’in açıkça söylemediği ama çoğunun fısıldadığı şey ise, Elite’ı yapan ekibin insanları multiplayer tarafına yönlendirmek istedikleri. Böylece daha sonra oyun içinden mikro satışlarla para kazanmanın da kapısı açılmış olacak. En azından bir kesimin iddiası bu.

Elite: Dangerous için verilen resmi çıkış tarihi 12 Aralık, ancak bu değişiklikten sonra oyuna Kickstarter üzerinden destek olan çoğu oyuncunun ilgisini yitirdiği gelen tepkilerden görülebiliyor. Braben isteyene ücret iadesi yapılacağını da açıkladı. Fakat yıllardır beklenen bir oyunun bu şekilde son dakikada şekil değiştirmesi de pek hoş olmadı.