Anasayfa Haber Firefox Arama Motorunu Değiştirdi

Firefox Arama Motorunu Değiştirdi

Marissa Mayer, Yahoo çalışanlarının moralini düzeltmek için akıllı telefon dağıtıyor.
Marissa Mayer, Yahoo çalışanlarının moralini düzeltmek için akıllı telefon dağıtıyor.

Mozilla Firefox kullanıcıları çok yakında varsayılan arama motorunun artık Google olmadığını görecekler.

Mozilla Firefox web tarayıcısı Aralık ayından itibaren varsayılan arama motoru olarak Google kullanmayacak. Yahoo ile bir anlaşma imzalayan Mozilla, Firefox web tarayıcısının varsayılan arama motoru olarak Yahoo kullanmaya başlayacak. Tabii bu geçiş öncelikle Amerikalı kullanıcıları etkileyecek, ancak 2015’in ilerleyen aylarında diğer ülkelerdeki kullanıcılar da değişikliği fark edecekler.

Rus kullanıcılar ise Firefox’un varsayılan arama motoru olarak Yandex görmeye devam edecekler. Çinli kullanıcılar için ise Baidu arama motoru standart olarak kalmaya devam edecek. Tabii kullanıcılar eğer isterlerse tercih edilen arama motorunu kendileri değiştirebilirler. Bing, DuckDuckGo, eBay, Amazon, Twitter ve Wikipedia gibi seçenekler yine Firefox için seçilebilir arama motorları olarak sunulacak.

Mozilla bu değişikliği Google’a olan küresel bağımlılığı azaltmak için yapmayı tercih ettiklerini açıklıyor. Ancak Yahoo’nun bu anlaşma için kesenin ağzını açtığına hiç şüphe yok. Yahoo küresel arama sonuçlarından aldığı payı artırmak ve haliyle reklam pazarından daha fazla gelir elde etmek için çok çalışıyor. Bir zamanlar en çok tercih edilen arama motorlarından biri Yahoo idi.

İşin ilginç tarafı, Yahoo halen kendi arama motorunu kullanmıyor, onun yerine sonuçları Bing üzerinden çekiyor. Yahoo ve Microsoft arasında 2010 yılında yapılan anlaşma vasıtasıyla yürütülen bu işbirliği 2020 yılına kadar devam edecek. Ancak Yahoo’nun Mozilla ile anlaşmasının bu işbirliğine bir etkisi olacak mı, orası belli değil.