Anasayfa Haber Intel, Suçlularla Savaşa Resmen Katılıyor

Intel, Suçlularla Savaşa Resmen Katılıyor

Intel ve Europol arasında imzalanan anlaşmayla şirket, siber suç örgütleriyle mücadelede artık resmen yer alıyor.

Intel, 2010 yılında siber-güvenlik firması McAfee’yi satın almış ve kendi bünyesinde çalıştırmaya başlamıştı. Geçtiğimiz günlerde Intel ve Europol arasında imzalanan bir anlaşmayla, McAfee üzerinden iki kurum arasında siber suçla savaşa yönelik veri alışverişinin resmen yapılması onaylandı.

Europol, Avrupa Birliği’nin uluslararası suçlarla mücadele için kurduğu bir polis teşkilatıdır. Son yıllarda özellikle internet üzerinde suç işleyen organize suç örgütleriyle savaş için önemli adımlar atan Europol, artık bilişim şirketleriyle resmen çalışmalara da başlıyor. Tabii ki bilişim şirketleri ve polis arasındaki işbirliği yeni değil, ancak buna belirli protokoller dahilinde resmiyet kazandırılması işlerin boyutunu daha da büyütecek.

Avrupa Konseyi tarafından yürürlüğe konan ve 30 ülke tarafından imzalanan Sibersuçlar Konvansiyonu çerçevesinde yürütülen bu çalışmalar, polis ve bilişim şirketleri arasındaki işbirliğini en hızlı ve verimli biçimde yürütmeyi hedefliyor. Bu çalışmaların hedefinde ise, özellikle son yıllarda gittikçe artan organize siber suç örgütleri ve bunların işledikleri uluslararası düzeydeki suçlar yer alıyor.