Qualcomm’un Başı Çin’le Belada!

In Haber by Berker Güngör3 Comments

Çin devleti Qualcomm’un hızlı büyümesini bir tekelleşme girişimi olarak görüyor.

ARM işlemciler konusunda tüm rakiplerini geride bırakarak hemen her türden mobil cihazın içine giren Qualcomm, bir süredir Intel’in elinde tuttuğu sunucu pazarına da göz dikmiş bulunuyor. Qualcomm bu aşamada çok hızlı büyümenin getireceği olası problemlerden sakınabilmek için genişleme hızını kontrol etmeye karar vermiş. Ancak yine de önümüzdeki beş yıl boyunca ortalama % 10’luk büyümeyi hedefliyorlar.

Ne var ki Çin devleti Qualcomm’un yaşadığı büyümeyi bir tekelleşme girişimi olarak görüyor. Bu sebeple son zamanlarda şirketin Çin’deki çalışmaları soruşturma altına alınmaya başlanmış. Bu durum Qualcomm’un Çinli üreticilerden alacaklarını tahsil etmesini güçleştirmiş. Şirketin önceki yıllarda ortalama % 30 oranında artış gösteren gelirinin, 2014 yılında sadece % 6,5 oranında artmış olması da buna bağlanıyor.

Qualcomm bu sorunların bir an önce çözülmesi için çabalıyor. Çünkü şirket Çin pazarında daha da büyümeyi hedefliyor. Ancak Çin devletinin bir süredir yabancı kökenli teknoloji firmalarına karşı yerli üreticileri açıkça kayırmaya başlaması karşısında bu pek kolay olmayabilir. Amerikalı Qualcomm da tıpkı Samsung ve benzeri yabancı firmalar gibi Çin pazarındaki gelişiminin tersine döndüğüne şahit olabilir.