Audi Elektrikli Otomobil Üretecek

In Haber by Berker Güngör7 Comments

Otomotiv üreticileri arasında alternatif enerji kaynaklarına yönelim gün geçtikçe daha da artıyor.

Elektrikli, hidrojenli ve hibrid motorlu modellerin sayısının gün geçtikçe daha da artması, üreticileri hiç ummadıkları bir alanda rekabete zorluyor. Amerika’da Tesla’nın batarya fabrikası kurması ve gelecek için benzinli otomobil fiyatına satılacak sedan modellerden bolca üretmeyi planlaması, Avrupalı markaların da dikkatini çekmeye başladı.

Avrupa markaları elektrikli otomobillere yabancı değiller, ancak halen hiçbirinin ürün gamında uygun fiyatlı ve dört kapılı bir elektrik motorlu aile sedanının bulunduğu söylenemez. Audi bu durumu değiştirmek için doğrudan Tesla S modelini hedef alan yeni bir aracın geliştirmesine başlamış. Modelin özellikleri henüz açıkça telaffuz edilmiyor, ancak spor otomobil olmayacağı söyleniyor.

Audi aslında daha önce tamamen elektrikli olan R8 e-tron modelini geliştiriyordu, ancak proje 2012 yılında iptal edildi. Arkasında yatan sebebin yetersiz batarya kapasitesi ve menzil olduğu söylenmişti. Şimdi geliştirilen modelin ise ortalama 450 kilometre menzile sahip olacağı söyleniyor. R8 e-tron için geliştirilen pek çok teknolojinin de bu yeni modelde kullanılacağı tahmin ediliyor.

Audi’nin bu yeni modeli 2017 model yılına hazırlamakta olduğu bizzat şirket yönetimi tarafından doğrulandı. Araçla ilgili detayların çıkış tarihi yaklaştıkça ortaya çıkacağına şüphe yok. Ancak Mercedes, BMW ve Volkswagen gibi diğer Alman markalarının bu yeni gelişmeye karşı ne tepki verecekleri de şimdilik merak konusu olmaya devam ediyor.