Grim Fandango Yeniden Yapılıyor

In Haber by Berker Güngör1 Comment

Bir zamanların efsane LucasArts yapımı adventure oyunları, Double Fine tarafından yeniden yapılıyorlar.

LucasArts’ın en seçkin oyun yapım firmalarından biri olduğu yıllar çok geride kaldı. Ancak şirketin yaratıcılığının zirvesinde olduğu 1990’lı yıllarda yaptıkları ve klasikler arasına giren oyunları hala çok iyi hatırlanıyor. LucasArts o dönemde özellikle adventure olarak tabir edilen ve artık neredeyse tamamen ölmüş olan oyun türünü tek başına yeniden şekillendirmişti.

1993 yapımı Day of the Tentacle ve 1998 yapımı Grim Fandango, bu oyunlardan sadece ikisidir. En az ilk Monkey Island oyunları kadar eğlenceli ve akılda kalıcı yapımlar olan bu iki oyun, şimdi Double Fine tarafından yeniden yapılıyor. Grim Fandando Remastered adıyla piyasaya çıkacak olan oyunun kısa bir videosunu aşağıda bulabilirsiniz.

Grim Fandango Remastered için verilen resmi çıkış tarihi ise 27 Ocak 2015, yani çok fazla zaman kalmadı. Day of the Tentacle için ise henüz resmi bir tarih verilmiyor, ancak yapım aşamasında olduğu açıklandı. Double Fine bu oyunları grafik ve yazılımsal uyumluluk açısından elden geçiriyor, ancak orijinal içeriği bozmadan bunu yapıyorlar. En azından söylenen bu, oyunlar çıktığı zaman gerçeği hep beraber göreceğiz.

Ancak umarız ki bu yeniden yapımlar başarılı olur ve Double Fine zaman içinde Full Throttle ve TIE Fighter gibi diğer LucasArts klasiklerini de yeniden yaparak modern bir hale getirir.