Intel, Mobil Pazardan Ümit Kesmiyor

In Haber by Berker Güngör1 Comment

Intel yaptığı strateji değişikliği ile mobil pazara çok farklı bir cepheden girmek için uğraşıyor.

Intel gibi dev bir firmanın mobil işlemciler pazarında çok küçük bir paya sahip olmasının en büyük sebebi, pazara girmekte çok yavaş davranmış olması. Bir başka Amerikalı şirket olan Qualcomm halen tablet ve telefonlarda kullanılan işlemcilerde en büyük pazar payına sahip. Kalan pasta ise ağırlıklı olarak Çinli işlemci üreticileri arasında bölüşülüyor. Tabii Apple’ın da bu pazarda ciddi bir payı var, ancak tasarladıkları işlemcileri başkasına ürettiriyor ve sadece kendi ürünlerinde kullanıyorlar.

Intel bu pazardan pay alabilmek için uzun süre telefon ve tablet üreticilerini ciddi biçimde sübvanse etme yöntemini denedi. Ne var ki değişen pazar koşulları nedeniyle bu yöntemin de çok başarılı olmadığı ortaya çıkınca, şirket parasını başka şekilde harcamaya karar verdi. Bu yeni yöntem ise doğrudan Çinli üreticilerle ortak çalışmak ve onlara yatırım yapmak.

Şirket bu amaçla önümüzdeki 15 yıl boyunca Çin’deki Spreadtrum ve TSMC gibi firmalara toplam 1,6 milyar dolarlık yatırım yapacak. Bu yatırımın boyutları şirketin diğer ülkelerdeki yatırımlarıyla kıyaslanınca pek büyük olmasa da, seçilen hedefe uygun bir miktar. Bu hedef ise gelecekte üretilecek giriş seviyesi tablet ve telefonlarda kullanılacak ucuz mobil işlemcilerin üretilmesi.

Intel’in Çinli üreticilerle işbirliği ve yatırıma gitmesinin en önemli sebebi, Çin devleti tarafından Batılı teknoloji şirketlerine karşı gittikçe artarak büyüyen güvensizlik ve şüphe. Başta Qualcomm olmak üzere pek çok ABD kökenli teknoloji şirketi Çin tarafından tekelcilik suçlamasıyla karşılaşıyor ve soruşturma üstüne soruşturma yiyor. Ancak Çin pazarı hem üretici, hem de tüketici olarak anahtar bir pazar olduğundan, kolayca terk edilmesi de söz konusu değil.

İşte Intel bu yüzden stratejisini Çinli firmalara yatırım yapmaya çevirmiş bulunuyor. Böylece devletin dikkatini üzerine toplamadan bu pazardan bir pay almaya çalışacak. Ancak Çin sınırları içinde yüksek teknoloji üretimi yapmak pek güvenli değil. Intel bunu açıkça söylüyor ve Çinli ortaklarıyla sadece giriş seviyesi teknolojileri paylaşacaklarını vurguluyor. Üst seviye Intel ürünlerinin tasarım ve üretimleri Çin dışında kalmaya devam edecek, çünkü teknoloji hırsızlığı ihtimalini azaltmanın başka yolu yok.