Anasayfa Haber Foxconn Robotları Beceriksiz Çıktı!

Foxconn Robotları Beceriksiz Çıktı!

Dünyanın en büyük elektronik üreticisi olan Foxconn’un kullanmayı planladığı robotların işe yaramayacakları ortaya çıktı.

Foxconn sadece Çin’in değil, dünyanın da en büyük elektronik üreticisi konumunda bulunuyor. Şirketin sahip olduğu yirmiden fazla fabrikada, 1 milyondan fazla işçi çalışıyor. Bu işçiler sayesinde başta Apple olmak üzere hemen her marka için üretim yapan Foxconn, Çin’deki düşük maaşlar ve yaşam standartları sayesinde kârlılığını sürdürebiliyor.

Ne var ki gün geçtikçe yükselen yaşam standartları ve uluslararası baskılar yüzünden işçilerine gittikçe daha fazla para harcamak zorunda kalan Foxconn, uzun vadede sağ kalabilmek için iş gücünü robotlarla takviye etmeyi planlıyor. İlk başta bir kaç bin robotu montaj bantlarına süren şirket, bunların başarılı olması halinde neredeyse tüm iş gücünü robotlarla değiştirmeyi planlıyordu.

Ancak son gelen haberlere göre bu vardiya değişimi pek mümkün olmayacak gibi görünüyor. Foxconn’un geliştirdiği Foxbot kod adlı robotların, Çinli işçiler kadar hassas montaj yapamadıkları ortaya çıkmış! Apple’ın bu gelişmeden memnun olmadığı ve kendi ürünlerinin insan eliyle montajına devam edilmesini istediği bildiriliyor. Apple’ın beğenmediği işçiliğe diğer büyük firmaların da para ödemeyeceklerini tahmin etmek zor değil. Bu da Foxconn’un otomasyon planlarını suya düşürüyor.

Foxbot’ların işçiler kadar becerikli olmamalarının sebebi ise, gerçekte otomotiv sektöründe kullanılan modellerden geliştirilmiş olmaları. Otomobil montajlamak için tasarlanmış bu robotlar, çok daha hassas elektronik montajlarda yeterince hassas davranamıyorlar. Her biri ortalama 25,000 dolar maliyeti olan robotların çok daha hassas çalışanlarını geliştirmek için gereken teknoloji elde mevcut. Ancak bunun için daha fazla zaman ve para lazım ki, bu da Foxconn’un kısa sürede maliyeti düşürme planlarına büyük engel oluşturuyor.

Yeni nesil robotlar geliştirmek ve üretmek yerine, insan işçilerle yola devam etmek şimdilik Foxconn için tek çıkar yol gibi görünüyor. En az bir milyon ailenin uzun bir süre daha işsiz ve aşsız kalmayacağını bilmek ise bizlerin içini rahatlatıyor.