Anasayfa Haber Merkel, Tarafsız İnternete Karşı Çıkıyor!

Merkel, Tarafsız İnternete Karşı Çıkıyor!

Almanya başbakanı Merkel, internetin tarafsız olmasına pek sıcak bakmadığını ifade etti.

Avrupa ve Amerika’da internetin tarafsızlığı üzerine süren tartışmalar hız kaybetmeden devam ederken, Almanya başbakanı Merkel bu konuda büyük telekom şirketlerin tarafını tutar biçimde fikir beyan etti. İnternetin tarafsızlığı konusu, dönüp dolaşıp interneti kimin yöneteceği sorusuna dayandığından büyük önem taşıyor. Bir tarafta internete erişimde herhangi bir kısıtlama ve hız sınırlaması olmaması için mücadele edenler var. Diğer tarafta ise internet hızlarını ve erişim önceliklerini kendi arzularına göre belirlemek isteyen dev şirketler yer alıyor.

Merkel’in görüşü ise internetin iki ayrı katmandan oluşması gerektiği yönünde. Sıradan kullanıcıların ilk katmanda kalması gerektiğini savunan Merkel, ikinci ve daha hızlı katmanın ise masrafını karşılayan şirketler tarafından kullanılabilmesi gerektiğini düşünüyor. Merkel bu görüşünü gelecekte çok fazla internet bant genişliği isteyeceği düşünülen endüstrilerin olacağı fikrine dayandırıyor. Merkel’e göre bu ikinci katman olmazsa, akıllı otomobillerden tıbbi uygulamalara dek pek çok konuda gelişme sağlamak mümkün olmayabilir.

İnternetin eşitlikçi bir yapıda olması gerektiğini savunanlar bu fikirlerin tamamen boş olmadığını itiraf etmekle birlikte, esas kilit soru olan kontrolün kime verileceğine cevap getirmediğine de işaret ediyorlar. Zaten tüm sorun da burada ortaya çıkıyor. İnternet erişim öncelikleri ve hız denetimlerini yapmak, internet servis sağlayıcılarına ve haliyle de dev telekom şirketlerine bırakılırsa, ortaya çıkacak çatışma interneti kısa sürede öldürebilir.

Merkel’in fikirleri, bulunduğu konum itibariyle büyük önem taşıyor. Sonuçta Almanya bugün Avrupa Birliği’nin lokomotifi konumunda bulunuyor ve birliğin yönünü ciddi oranda belirleme gücüne sahip. Ancak pek çok kişi Merkel’in bu konudaki fikirlerinin teknolojik ilerleme kaygısına dayanmadığını düşünüyor. Merkel’in üyesi olduğu Hristiyan Demokratlar Birliği (CDU) eskiden beri telekom firmaları ve onların lobi faaliyetlerini yürüten şirketlerle yakın ilişki içindeler. Bu unsur kolayca gözden kaçırılacak gibi değil ve Avrupa siyasetinde ciddiye alınıyor.