Anasayfa Haber Windows 8.1’e MKV Desteği Geldi

Windows 8.1’e MKV Desteği Geldi

Windows 8.1 ile birlikte en merak edilen uygulama IE 11 olacak.
Windows 8.1 ile birlikte en merak edilen uygulama IE 11 olacak.

Microsoft yeni dönemle birlikte eski alışkanlıklarını ve politikalarını da bir kenara itiyor gibi görünüyor.

Bilgisayar dünyasında “.mkv” uzantısı ile tanınan Matroska video dosya formatı, açık kaynaklı ve hayli yüksek kalitede veri sıkıştırma imkanı tanıyan bir dosya biçimidir. Ve yine aynı sebeplerden dolayı başta korsan içerik dağıtanların en sevdiği dosya biçimlerinden biri haline gelmiştir.

Microsoft ve Apple gibi firmalar uzun zaman boyunca sırf korsanlar pek seviyor diye Matroska ve benzeri açık kaynaklı dosya formatlarına resmi destek vermediler. Tabii esas amaç kendi patentli dosya formatlarını yaymaktı ve korsanla mücadele konusu da iyi bir mazeret olmuştu. Ne var ki özellikle Microsoft’un çabaları pek sonuç vermedi ve “.mkv” uzantılı dosyalar günlük hayatın bir parçası haline geldi.

Şirket bir kaç ay önce Xbox One oyun konsolunda mkv video dosyalarının oynatılmasına imkan veren bir güncelleme yaparak bu inadından vazgeçtiğini gösterdi. Hemen ardından da Windows 10 işletim sisteminde mkv ve flac gibi açık kaynak medya dosyalarının destekleneceği açıklandı. Ancak destek bununla kalmadı, şimdi de Windows 8.1 işletim sistemi için mkv dosya desteği getirildi.

Windows 8.1 kullanıyorsanız tüm yapmanız gereken Windows Store üzerinden Media Player uygulamasının güncel sürümünü indirmektir. Bu sayede VLC Player gibi üçüncü parti yazılımlara ihtiyaç kalmadan mkv dosyalarınızı açıp izleyebilirsiniz. Tabii pek çok kullanıcı hemen alışkanlıklarını değiştirmeyecektir, ancak burada önemli olan Microsoft’un bakış açısında belli bir değişiklik yapmaya en sonunda ikna olmasıdır. Gelecekte üçüncü parti açık kaynak formatların desteklenmesi konusunda çok daha açık fikirli olacaklarını umuyoruz.