AMD Düşük Nanometre İçin Acele Etmiyor

In Haber by Berker Güngör14 Comments

AMD teknoloji şefi tarafından yapılan açıklamalar, şirketin daha da düşük nanometre üretime geçmek konusunda temkinli ilerlediğini ortaya koydu.

İşlemci üretiminde boyutları daha da küçültmek her açıdan daha avantajlı bir yatırım. Transistörlerinin boyutları daha da küçülen işlemciler, daha az enerji tüketerek daha fazla işlem gücü üretebiliyor, üstelik daha da az ısınıyorlar. Tabii üretimde de plaka başına çıkan işlemci çekirdeği adedi daha da artmış oluyor.

Ne var ki işlemci mimarisini daha da küçültmek hiç kolay değil. Bazı sınırlar aşıldığında tüm üretim teknolojisini ve haliyle fabrika donanımını değiştirmeniz bile gerekebiliyor. Bu da riskli bir girişim ve en büyük şirketlerin bile çok detaylı hesap etmeden kalkışmadığı bir yatırım. Nitekim halen işlemcilerinde 20 nm seviyesine düşebilmiş çok fazla şirket yok. Intel’in masaüstü işlemcileri ve Apple’ın A8 mobil işlemcisi bu seviyeye inebildi, fakat büyük zaman ve para karşılığında bu mümkün oldu.

Qualcomm ve Samsung gibi dev firmalar bile halen 20 nm ve aşağısına inebilme konusunda çok aceleci davranmıyorlar. AMD’nin de benzer bir strateji izlediği, bizzat şirketin teknolojik geliştirme şefi Mark Papermaster tarafından onaylandı. Papermaster verdiği bir demeçte, şirketin 20 ve 16 nm işlemci teknolojileri üzerinde çalıştığını doğruladı. Ancak bunları ortaya çıkarmak için hiç acele etmediğini de açıkça söyledi.

AMD’nin işlemci mimarisi halen pek çok diğer firma gibi 28 nm boyutlarında bulunuyor. Şirketin 2015 başında çıkaracağı Carrizo APU’ların da çok ciddi şekilde revize edilmiş 28 nm teknolojisi kullanacağı fısıldanıyor. Ancak 2015 yaz aylarında ortaya çıkması beklenen Carribean Islands GPU’larında 20 nm mimarisine geçiş yapılacağı tahmin ediliyor. AMD’nin 16 nm FINFET teknolojisine dayanan işlemci ve grafik işlemcilerinin ise 2016’dan önce ortaya çıkmayacağı, bizzat Papermaster tarafından söyleniyor.